QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Bardzo dobry początek roku w polskiej gospodarce

wykres


PKB w I kwartale wzrósł o 8,5% r/r, powyżej konsensusu wynoszącego 8,1% r/r i naszej prognozy wzrostu o 7,9% r/r. Sam I kwartał zamknął się imponującym wynikiem, bo wzrostem o 2,4% kw/kw po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych. Tym samym, polska gospodarka jest o 8% większa niż przed pandemią i o 1,3% mniejsza niż wskazywałby to trend z lat 2013-2019.


wykres


Szczegóły PKB za I kwartał poznamy za dwa tygodnie, w tej chwili możemy jedynie pospekulować na temat przyczyn zaskoczenia. Oczywistą kandydatką wydaje się większa od prognozowanej akumulacja zapasów, choć nie można także wykluczyć, że prognozując dwucyfrowy wynik inwestycji byliśmy zbyt pesymistyczni. Niezależnie od tego, jaki czynnik zadecydował o „przepchnięciu” wzrostu PKB przez 8%, oglądamy gospodarkę w lusterku wstecznym.


Są dwa istotne wnioski na przyszłość, które możemy wysnuć. Po pierwsze, bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego na najbliższe miesiące kształtuje się negatywnie. Obok bezpośrednich skutków wojny na Ukrainie oraz prawdopodobnego pogorszenia koniunktury w europejskim przemyśle można wymienić zacieśnienie monetarne i powszechnie oczekiwaną słabość konsumpcji prywatnej. Spodziewane odblokowanie KPO nie zmienia również faktu, że inwestycje publiczne w tym roku czeka hamowanie. Po drugie, wynik tego roku będzie ukształtowany w pierwszej kolejności przez wspomniane lusterko wsteczne – w średniorocznym wzroście PKB więcej bowiem waży końcówka roku poprzedniego i pierwszy kwartał danego roku niż jego reszta. Oznacza to, że nawet w bardzo negatywnych scenariuszach wzrost PKB w Polsce w tym roku utrzyma się wyraźnie powyżej 3%. Zważywszy na rysujące się (i widoczne już od pewnego czasu) ryzyka dla wzrostu od kilku miesięcy staraliśmy się do ścieżki PKB podchodzić konserwatywnie. Nasze podejście się nie zmieniło, natomiast punkt odniesienia przesuwał się wyżej i wyżej. W chwili obecnej szanse na to, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o ok. 3% są, sięgając po terminologię sportową, czysto matematyczne. My po ostatnich danych zdecydowaliśmy się na korektę ścieżki PKB i spodziewamy się, że PKB wzrośnie o 4,5% w tym roku i 2,1% w przyszłym. Dołek cyklu powinien wypaść nie w IV kwartale b.r., a raczej za rok (czyli w I kwartale 2023).


Z punktu widzenia RPP dzisiejsza publikacja stanowi jednoznaczny sygnał dla kontynuacji zacieśnienia monetarnego i wsparcie dla polskiej inkarnacji konsensusu bankowości centralnej – zdaniem banku centralnego gospodarka jest w na tyle dobrym stanie, by planowane zacieśnienie monetarne nie doprowadziło do recesji.


Źródło: Bank Pekao SA

17.05.2022


Tagi: gospodarka, PKB


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...