QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inflacja nie odpuszcza a jej szczyt jeszcze przed nami

wykres


GUS zrewidował odczyt kwietniowej inflacji do 12,4% r/r wobec wstępnego szacunku 12,3%. Jest to najwyższy odczyt inflacyjny od 24 lat. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 2%. W dzisiejszym finalnym odczycie GUS podzielił się szczegółami struktury kwietniowej inflacji.


Poziom inflacji, jak i „niedoszacowane” niespodzianki z ostatnich miesięcy są obecnie zasługą kategorii niebazowych (żywność, energia, paliwa), a o kwietniowej inflacji w tych kategoriach wiedzieliśmy już dużo ze wstępnego odczytu. Niemniej jednak trzeba powiedzieć, że kolejny tak duży skok inflacji to w dużej mierze dalsze konsekwencje wybuchu wojny w Ukrainie. Ceny żywności będą z tego powodu pod presją przez najbliższe miesiące, a w kwietniu wzrosły w bardzo szybkim tempie o 4,4% m/m. W porównaniu do poprzedniego roku ceny żywności są już wyższe o ponad 13% r/r. Szczytu cen żywności spodziewamy się jednak dopiero pod koniec obecnego roku, kiedy to ceny żywności mogą rosnąć nawet powyżej 20% r/r. Silnie wzrosły w kwietniu także ceny nośników energii (+2,4% m/m). Tak jak się spodziewaliśmy, głównym winowajcą są ceny opału, które wzrosły o 9,2% m/m. Niedobór węgla, pogłębiony przez wprowadzone embargo na importowany węgiel z Rosji, będzie czynnikiem stale podbijającym inflację w najbliższym czasie. Z kolei pewna obniżka cen rynkowych ropy spowodowała spadki cen paliw na stacjach benzynowych (o 0,8% m/m).


wykres


W oparciu o dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w kwietniu do 7,6%-7,7% r/r z 6,9% r/r w marcu, osiągając najwyższy poziom od co najmniej dwóch dekad. Przy rozgrzanym rynku pracy oraz zwiększonym popycie związanym z napływem uchodźców nie widać na razie większych sygnałów jej rychłego spowolnienia, a dynamiczne wzrosty cen rozlały się na bardzo szerokie spektrum towarów i usług. Z kolei jest jeszcze za wcześnie żeby obserwować efekty rozpoczętego na jesieni ubiegłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych. Firmy dalej rekompensują sobie bezprecedensowo wysokie ceny energii i koszty pracy. Szczególnie to widać w cenach usług, których dynamika znacznie przyspieszyła od końcówki ubiegłego roku. Towary podrożały w kwietniu o 13,1% r/r, a usługi o 10,1% r/r. Drugi miesiąc z rzędu wzrosły również ceny najmu mieszkań (+2,3% m/m w kwietniu) napędzane przez popyt uchodźców z Ukrainy. Ceny usług transportowych wzrosły w kwietniu o solidne 5,8% m/m, co owszem jest związane z wyjazdowym okresem majówkowym, ale też może być pokłosiem ryzyka zawieszenia ruchu lotniczego nad Polską. Systematycznie rosną ceny nowych samochodów osobowych. Szczyt inflacji bazowej widzimy dopiero w 3Q22 na poziomie 8,5%-9% r/r.


wykres


Podsumowując, szczyt inflacji jeszcze jest przed nami. Inflacja odznacza się dużą zmiennością i niepewnością stąd prognozy inflacyjne podajemy w przedziałach. Obecnie zakładamy średnioroczną inflację w 2022 r. w wysokości 12-13% ze szczytem w połowie roku 14-15%. Z zastrzeżeniem, że ryzyko skierowane jest w kierunku jeszcze wyższej inflacji. W drugiej połowie roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać przy bardzo prawdopodobnym wydłużeniu działania Tarczy Antyinflacyjnej. Mimo silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej szybki spadek inflacji nie będzie jednak możliwy ze względu na równocześnie prowadzoną mocno ekspansywną politykę fiskalną. W tym roku nie wrócimy do jednocyfrowych odczytów inflacji – te zobaczymy dopiero w pierwszej połowie 2023 r. Perspektywy powrotu inflacji w okolice celu inflacyjnego należy odłożyć na co najmniej drugą połowę 2024 r.


Źródło: Bank Pekao SA

13.05.2022


Tagi: gospodarka, inflacja, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...