QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Spadkowy rynek akcji w USA

wykres


W czwartek amerykańskie akcje ponownie spadały, zwiększając zmienność na rynku, na którym i tak już panuje strach u inwestorów. Wynika to z przypuszczalnego zahamowania wzrostu gospodarczego, który może towarzyszyć polityce Rezerwy Federalnej starającej się zapanować nad inflacją. W konsekwencji S&P 500 w czwartek kończy sesję, odnotowując spadek o 0,3% względem środowego zamknięcia, co przekłada się na stratę ok. 5% od początku tygodnia. Nasdaq 100 analogicznie zniżkował o 0,3% i ok. 6,6%, powodując utratę na wartości o niemal 30% w stosunku do maksimum z listopada 2021. Dow Jones wypada najlepiej na tle czołówki amerykańskich indeksów, ze stratą „jedynie” 3,4% w tym tygodniu, jednocześnie i tak osiągając najgorszy wynik od marca 2021.


wykres


Na akcje silnie wpływają obawy przed wycofaniem się z łagodnej polityki monetarnej i dalszym podnoszeniem stóp procentowych, do czego „zmusza” inflacja. Ceny konsumpcyjne, choć rosną wolniej w porównaniu z ostatnim miesiącem, wciąż w tempie szybszym niż spekulowano. Skutkuje to planowaniem dalszego podnoszenia stóp procentowych przez Fed. Mocno odbiło się to na Nasdaq Composite, który spadł do najniższego poziomu od listopada 2020 roku. Widoczne straty odnotowane na akcjach firm technologicznych, wynikają z ich rozkwitu w czasach bardzo niskich stóp procentowych.


wykres


W czwartek o 14:30 miało miejsce ogłoszenie inflacji producenckiej PPI. Wskaźnik cen produkcyjnych wyniósł 11% r/r, czyli o 0,3% powyżej oczekiwań oraz 0,5% m/m – tak jak się spodziewano. To najmniejsza zmiana m/m w tym roku. Odczyt bazowy okazał się względnie pozytywny. Zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym, odpowiednio 0,4% i 8,8% do prognozowanych 0,6% i 8,9%. Wciąż są to jednak bardzo wysokie wyniki sugerujące, że powrót do „normalności” zajmie dłużej niż przypuszczano.


Przedstawiony kolejny wzrost inflacji PPI prawdopodobnie przełoży się na dalszy wzrost inflacji CPI. Jeśli taki scenariusz się spełni, podwyżki stóp procentowych będą nieuniknione i najpewniej nie ma co liczyć na znaczące odbicie się cen głównych indeksów giełdowych w USA w najbliższym czasie.


Autor: Patryk Kowalski, Junior Trader, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.05.2022


Tagi: rynki finansowe, giełdy, indeksy, notowania