QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Nearshoring wspiera eksport

wykres


Deficyt rachunku obrotów bieżących w marcu wyniósł 2,972 mld EUR (PKO: 4,873; kons.: 2,732). W ujęciu płynnego roku deficyt zwiększył się do 2,2% PKB z 1,7% PKB po lutym. W marcu pogłębił się także łączny deficyt rachunku bieżącego i kapitałowego, wynosząc 0,7% PKB (najwięcej od października 2014, por. wykres poniżej).


Import towarów jest ciągle podbijany przez rosnącą wartość importu surowców energetycznych. W marcu wzrósł on o 34,3% r/r (vs 20,2% r/r w lutym). Natomiast import „bazowy” (z wyłączeniem surowców energetycznych) wyraźnie zwolnił w marcu – do 9,6% r/r (z 15,7% r/r w lutym, por. wykres) – to zapewne kombinacja efektów ograniczeń podażowych (zerwanie łańcuchów dostaw w wyniku wojny) oraz słabszego popytu wewnętrznego – tutaj podejrzewamy silny spadek popytu inwestycyjnego (dla przypomnienia, spodziewamy się spadku inwestycji w 2q22). Dzieje się to mimo gromadzenia zapasów przez firmy, związanego m.in. ze zmianą modelu produkcji na just-in-case.


Eksport wyraźnie poprawił się - wzrósł o 16,2% r/r (wobec 9,8% r/r w lutym). Wygląda na to, że mimo spadku obrotów handlowych z państwami Europy Wschodniej (wg NBP udział Rosji i Białorusi w eksporcie Polski był najniższy od 2000) eksport Polski radził sobie bardzo dobrze. Pandemiczny dołek zostawił „wyrwę” w popycie inwestycyjnym firm z udziałem kapitału zagranicznego (por. wykres 3), przez co strukturalny trend poprawy eksportu - widoczny przynajmniej od połowy ubiegłej dekady - przejściowo wyhamował. Taka sytuacja może trwać do końca 2022. Wydaje się, że ubytek ten jest z nawiązką kompensowany przez nearshoring zamówień, który wsparty dodatkowo słabym złotym i niższą zależnością od globalnego cyklu sprawia (por. Makro Fokus „Niezależni od Niemiec?”), że wyniki eksportu ciągle zaskakują pozytywnie.


Wysokie ceny surowców będą ciążyć wynikom rachunku bieżącego w tym roku. Spodziewamy się, że deficyt bieżący wyniesie 2,3% PKB w 2022. Bez wzmocnienia napływu środków z UE spadkowy trend zadłużenia zagranicznego może zostać zatrzymany, co może zmniejszyć komfort prowadzenia polityki fiskalnej (m.in. przez wpływ na rating) oraz monetarnej (osłabienie złotego potęgujące wzrost cen energii w PLN).


Źródło: PKO Bank Polski

13.05.2022


Tagi: gospodarka, eksport


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...