QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inflacja rośnie silniej od szacunków

wykres


Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 12,4% r/r z 11% r/r w marcu, o 0,1pp powyżej szacunku flash. Korekta w górę w stosunku do danych wstępnych dotyczy kategorii bazowych, nieznacznie w dół zrewidowano miesięczną dynamikę cen żywności i napojów.


Główną przyczyną wzrostu inflacji w ciągu miesiąca, która odpowiadała za 0,9 z 1,4 pp przyspieszenia cen, był gwałtowny wzrost cen żywności i napojów alkoholowych. Wyniósł on 4,1% m/m i był największy od połowy lat 90. Szczegółowe dane pokazały, że stało za tym drożejące o 8,5% m/m mięso, zwłaszcza mięso drobiowe o 14,4% m/m oraz wieprzowe o 12,1% m/m. Ceny jaj wzrosły o 7,6% m/m, a cukru o 8,8%. Gwałtownie zdrożała tez mąka (+5,9% m/m) oraz pieczywo (+5,7% m/m). Tak duże zmiany są konsekwencją szoku na globalnych rynkach po ataku Rosji na Ukrainę, a podobne zmiany cen obserwujemy w całej EŚiW. W ujęciu r/r ceny żywności rosną już o 12,7%, a sytuacja na rynkach globalnych wskazuje na potencjał do ich przyspieszenia powyżej 15% r/r w tym roku. Już w kwietniu oleje były o 28,8%, a pieczywo o 23,7% droższe niż przed rokiem.


Drugim czynnikiem podbijającym CPI była w kwietniu inflacja bazowa, która wg naszego szacunku wzrosła do 7,7% r/r z 6,9% r/r w marcu (po danych flash szacowaliśmy ok. 7,5%) i była najwyższa od 2000. Wśród kategorii bazowych niższy wzrost cen niż przed miesiącem odnotowano jedynie w łączności. Uwagę zwraca przyspieszenie wzrostu cen w pracochłonnych usługach (hotele i restauracje +14,1% r/r, rekreacja i kultura +9,3% r/r).


Ceny nośników energii wzrosły w ciągu miesiąca o 2,4%, głównie za sprawą opału, którego ceny wzrosły o 9,2% m/m po wzroście o 14,2% m/m w marcu. Opał może naszym zdaniem podbijać inflację w kolejnych miesiącach. Ceny paliw spadły w kwietniu o 0,8%, a ich roczna dynamika spowolniła do 27,8% r/r z 33,5% r/r w marcu.


Naszym zdaniem inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i będzie rosła do czerwca/lipca kiedy osiągnie szczyt na poziomie ok. 13%. Średnio w całym 2022 spodziewamy się wzrostu cen o ponad 11%. Kształt ścieżki inflacyjnej jest kluczowy dla RPP, która deklaruje, że będzie podnosić stopy procentowe tak długo, jak rosnąć będzie bieżąca inflacja.


Źródło: PKO Bank Polski

13.05.2022


Tagi: gospodarka, inflacja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...