QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Coaching - dlaczego warto?

wykres


Nie chcesz stać w miejscu? Szukasz nowych form rozwoju? Jeśli tak, coaching jest narzędziem, które możesz wykorzystać w pracy nad sobą. To założenie zostanie zrealizowane dopiero wtedy, gdy skorzystasz z pomocy profesjonalisty i... sam wykonasz pracę wiodącą ku upragnionym zmianom!


Wielu osobom może przydarzyć się sytuacja, której towarzyszy poczucie stagnacji, tkwienia w miejscu. Bez względu na to, czy takie zdarzenie dotyczy życia prywatnego czy zawodowego, warto zastanowić się, czy związany z tym brak komfortu można jakoś zniwelować. W poszukiwaniu nowej życiowej drogi i innego niż dotychczasowy pomysłu na siebie, może przydać się pomoc drugiej osoby. Dobrze, by był to ktoś, kto z dystansem spojrzy na nas, dostrzeże nasze mocne strony i znajdzie sposób, by właściwie je wyeksponować. To tylko niektóre cechy, jakie znajdziemy u profesjonalnego coacha:


- Profesjonalny coach przestrzega kodeksu etycznego swojego zawodu. Powinien umieć klientowi wyjaśnić, czym jest coaching i jaka jest różnica między taką sesją, a innymi formami pomocy. Coach powinien umieć słuchać, zadawać pytania, nie sugerować klientowi odpowiedzi i być cierpliwy. Nie oceniać oraz zachować poufność. Powinien być osobą otwartą, komunikatywną, a przede wszystkim mieć na celu pomoc klientowi, a nie sam zysk -wyjaśnia Agnieszka Kruk, przedsiębiorca, wieloletni menadżer w firmach różnych branż, certyfikowany coach, trener pewności siebie oraz przywództwa zrzeszony w międzynarodowej organizacji John C. Maxwell. Członek Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.


Wiele osób, które nie miały styczności z profesjonalnym coachem błędnie utożsamia też tę funkcję z wskazywaniem gotowych rozwiązań i recept na różne sytuacje, a także z dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem. Tymczasem ta ostatnia rola jest właściwa dla mentoringu, który jest drogą dedykowaną raczej dla klientów biznesowych niż indywidualnych:


- Mentor to przede wszystkim osoba, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z klientem. Zazwyczaj mentoring jest stosowany w biznesie, gdzie mentor pomaga klientowi w różnych obszarach ze względu na to, że ma wiedzę, którą może się podzielić. Tutaj klient zadaje pytanie i oczekuje odpowiedzi, czy też naprowadzenia przez mentora. W coachingu klient ustala cel na daną sesję, a coach zadaje pytania tak, aby można było się przyjrzeć danemu obszarowi, czy też wyzwaniu z różnych perspektyw. Coach nie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, no chyba, że jest to np. coaching biznesowy czy zespołowy, gdzie coach ma wiedzę potrzebną klientowi i zostało to wcześniej między nimi zakontraktowane, aby tą wiedzą się podzielić – mówi Agnieszka Kruk, coach.


Obecnie coaching to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki, bardzo często używane, ale czy zawsze z właściwym sobie znaczeniem? Okazuje się, że nie. Aby trafić na w pełni kompetentnego coacha, dobrze jest przejrzeć portfolio osoby świadczącej takie usługi oraz zwrócić uwagę na to, czy zdobyła rzetelne wykształcenie w tym temacie:


- Przede wszystkim radzę zwrócić uwagę na to, aby coach był po szkole, a nie po "weekendowym kursie z pdf". w dobie pandemii jak grzyby po deszczu pojawiły się osoby, które nazywały siebie coachami, a kompletnie nie wiedziały, o co w tym wszystkim chodzi. Kilka razy w ciągu ostatnich dwóch lat słyszałam, że aby być coachem żadnej szkoły nie potrzeba, bo każdy potrafi gadać i doradzać. I tu od razu zapala mi się "czerwone światełko", bo wiem, że ta osoba kompletnie nie wie, czym jest coaching. Coach słucha i zadaje pytania, a nie doradza. To jest ogromna różnica, której często nie zauważają osoby, które nie ukończyły żadnej szkoły, a szumnie nazywają się coachami – radzi Agnieszka Kruk.


Warto też podkreślić, że nawet gdy wybierzemy najbardziej utytułowanego coacha, to i tak nie wykona on za nas pracy dotyczącej naszego rozwoju. Profesjonalny coach wskaże nam pewne drogi rozwoju, pomoże odkryć drzemiący w nas potencjał i zmienić nastawienie do życia, ale... nie wyruszy w drogę wiodącą ku zmianom. Tylko od nas samych zależy, jak wykorzystamy tę szansę rozwoju!


Więcej na: https://www.agnieszkakruk.pl/


Autor: Joanna Bielas


Źródło: I.D.Media Agencja

06.05.2022


Tagi: couching, Agnieszka Kruk


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...