QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Coaching - dlaczego warto?

wykres


Nie chcesz stać w miejscu? Szukasz nowych form rozwoju? Jeśli tak, coaching jest narzędziem, które możesz wykorzystać w pracy nad sobą. To założenie zostanie zrealizowane dopiero wtedy, gdy skorzystasz z pomocy profesjonalisty i... sam wykonasz pracę wiodącą ku upragnionym zmianom!


Wielu osobom może przydarzyć się sytuacja, której towarzyszy poczucie stagnacji, tkwienia w miejscu. Bez względu na to, czy takie zdarzenie dotyczy życia prywatnego czy zawodowego, warto zastanowić się, czy związany z tym brak komfortu można jakoś zniwelować. W poszukiwaniu nowej życiowej drogi i innego niż dotychczasowy pomysłu na siebie, może przydać się pomoc drugiej osoby. Dobrze, by był to ktoś, kto z dystansem spojrzy na nas, dostrzeże nasze mocne strony i znajdzie sposób, by właściwie je wyeksponować. To tylko niektóre cechy, jakie znajdziemy u profesjonalnego coacha:


- Profesjonalny coach przestrzega kodeksu etycznego swojego zawodu. Powinien umieć klientowi wyjaśnić, czym jest coaching i jaka jest różnica między taką sesją, a innymi formami pomocy. Coach powinien umieć słuchać, zadawać pytania, nie sugerować klientowi odpowiedzi i być cierpliwy. Nie oceniać oraz zachować poufność. Powinien być osobą otwartą, komunikatywną, a przede wszystkim mieć na celu pomoc klientowi, a nie sam zysk -wyjaśnia Agnieszka Kruk, przedsiębiorca, wieloletni menadżer w firmach różnych branż, certyfikowany coach, trener pewności siebie oraz przywództwa zrzeszony w międzynarodowej organizacji John C. Maxwell. Członek Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.


Wiele osób, które nie miały styczności z profesjonalnym coachem błędnie utożsamia też tę funkcję z wskazywaniem gotowych rozwiązań i recept na różne sytuacje, a także z dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem. Tymczasem ta ostatnia rola jest właściwa dla mentoringu, który jest drogą dedykowaną raczej dla klientów biznesowych niż indywidualnych:


- Mentor to przede wszystkim osoba, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z klientem. Zazwyczaj mentoring jest stosowany w biznesie, gdzie mentor pomaga klientowi w różnych obszarach ze względu na to, że ma wiedzę, którą może się podzielić. Tutaj klient zadaje pytanie i oczekuje odpowiedzi, czy też naprowadzenia przez mentora. W coachingu klient ustala cel na daną sesję, a coach zadaje pytania tak, aby można było się przyjrzeć danemu obszarowi, czy też wyzwaniu z różnych perspektyw. Coach nie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, no chyba, że jest to np. coaching biznesowy czy zespołowy, gdzie coach ma wiedzę potrzebną klientowi i zostało to wcześniej między nimi zakontraktowane, aby tą wiedzą się podzielić – mówi Agnieszka Kruk, coach.


Obecnie coaching to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki, bardzo często używane, ale czy zawsze z właściwym sobie znaczeniem? Okazuje się, że nie. Aby trafić na w pełni kompetentnego coacha, dobrze jest przejrzeć portfolio osoby świadczącej takie usługi oraz zwrócić uwagę na to, czy zdobyła rzetelne wykształcenie w tym temacie:


- Przede wszystkim radzę zwrócić uwagę na to, aby coach był po szkole, a nie po "weekendowym kursie z pdf". w dobie pandemii jak grzyby po deszczu pojawiły się osoby, które nazywały siebie coachami, a kompletnie nie wiedziały, o co w tym wszystkim chodzi. Kilka razy w ciągu ostatnich dwóch lat słyszałam, że aby być coachem żadnej szkoły nie potrzeba, bo każdy potrafi gadać i doradzać. I tu od razu zapala mi się "czerwone światełko", bo wiem, że ta osoba kompletnie nie wie, czym jest coaching. Coach słucha i zadaje pytania, a nie doradza. To jest ogromna różnica, której często nie zauważają osoby, które nie ukończyły żadnej szkoły, a szumnie nazywają się coachami – radzi Agnieszka Kruk.


Warto też podkreślić, że nawet gdy wybierzemy najbardziej utytułowanego coacha, to i tak nie wykona on za nas pracy dotyczącej naszego rozwoju. Profesjonalny coach wskaże nam pewne drogi rozwoju, pomoże odkryć drzemiący w nas potencjał i zmienić nastawienie do życia, ale... nie wyruszy w drogę wiodącą ku zmianom. Tylko od nas samych zależy, jak wykorzystamy tę szansę rozwoju!


Więcej na: https://www.agnieszkakruk.pl/


Autor: Joanna Bielas


Źródło: I.D.Media Agencja

06.05.2022


Tagi: couching, Agnieszka Kruk


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...