QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Walczymy z inflacją w sposób wywołujący dreszczeSpodziewano się ostrzejszej walki z inflacją w maju. RPP zaskoczyła mniejszą podwyżką, choć generalnie na świecie tendencje są przeciwne. Rynek wycenia już, że podwyżki stóp procentowych dojdą aż do poziomu bliskiego 8%.


Rada podniosła stopy o 75 punktów bazowych, choć rynek i analitycy spodziewali się podwyżki o 100 pkt, tym bardziej, że miesiąc wcześniej RPP podniosła stopy procentowe o 100 pkt., gdy spodziewano się korekty o 75 pkt. I teraz główna stopa będzie wynosić 5,25%.


- Uważam, że kluczowe jest to, ile podwyżki wynoszą w pewnym okresie czasu i tu niewątpliwie wykonany ruch przez Radę jest spory – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Komunikacja ze strony RPP i NBP jednak nadal zawodzi, aby nie powiedzieć, że nie istnieje. Dzień przed podwyżką stóp procentowych w Polsce rynek dokładnie wiedział co zrobi Fed, tymczasem niemal każda decyzja RPP to „zgadywanka”. To nie służy transmisji, a zatem zmniejsza skuteczność prowadzonej polityki.


Rada nie pomogła sobie mniejszą (od oczekiwanej i niż w kwietniu) podwyżką, utrwalając wrażenie, że goni uciekający punkt inflacji, raczej niż stara się odzyskać nad nią kontrolę. Na innych rynkach wschodzących jest inaczej, tego samego dnia w Czechach i Chile podniesiono stopy mocniej od oczekiwań (Czechy do 5,75%, Chile 8,25%).


- Rada powinna komunikować, jak to się określa w języku ekonomistów, swoją funkcję reakcji czyli „jak zareaguje wtedy, gdy…”, jednak nadal ma z tym poważny kłopot – komentuje ekspert XTB. – Gdyby RPP zachowywała się inaczej rynek łatwiej mógłby dostosowywać się do tego co się dzieje. Politykę pieniężną trzeba komunikować a nie nią zaskakiwać.


Poziom stresu byłby wówczas mniejszy, dla przedsiębiorców, dla inwestorów, a także dla gospodarstw domowych posiadających oszczędności bądź sięgających po kredyt.


Czekają nas oczywiście dalsze podwyżki. Być może Rada będzie chciała zejść na podwyżki o 50 pkt. bazowych na kolejnych posiedzeniach, o ile ponownie nie zaskoczy inflacja tudzież rząd nowymi rozwiązaniami z zakresu polityki fiskalnej. Bo mamy ósmą już podwyżkę stóp procentowych, RPP studzi popyt konsumpcyjny, a rząd rozkręca ten popyt.


- Przed nami podwyżki, które u wielu osób powodują dreszcze – dodaje P.Kwiecień. – Jednak po najnowszej decyzji RPP, gdy podwyżki stóp były niższe od spodziewanych, nie potrafię przewidzieć co RPP zrobi w czerwcu. Pewne jest natomiast to, że rząd będzie musiał pożyczać pieniądze drożej, aby sfinansować swoje wydatki. Zapłacimy za to więcej my wszyscy, jako podatnicy.Źródło: Marketnews24.pl

06.05.2022


Tagi: inflacja, banki, stopy procentowe, kredyty, XTB


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...