QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce - I kw. 2022 roku

wykres


Ledwo sytuacja pandemiczna zdążyła się uspokoić, a rynek inwestycyjny stanął przed kolejnymi wyzwaniami w związku z wojną na Ukrainie. Na końcówkę pierwszego kwartału wpłynęła nowa sytuacja geopolityczna, a cały rynek nieruchomości wstrzymał oddech. Pomimo nowych okoliczności, trwające transakcje zamykają się, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach rynku za I kwartał 2022 roku. Ponadto, szczególnie lokalni inwestorzy z Litwy, Czech, Węgier czy Słowacji, niezmiennie wykazują zainteresowanie nieruchomościami zlokalizowanymi w Polsce.


- Wolumen zrealizowanych transakcji inwestycyjnych na poziomie 1,7 miliarda euro w I kwartale to trzecie najlepsze otwarcie roku od 2016 roku. – wskazuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Research and Data Manager w Avison Young w Polsce – Na ten wynik wpłynęły znacznie trzy wyjątkowe transakcje, które stanowiły 75% całkowitego wolumenu.” Pierwszą z nich był zakup części biurowej The Warsaw Hub przez Google. Druga i trzecia dotyczyły sprzedaży 50% portfela nieruchomości handlowych EPP poprzez utworzenie dwóch joint venture. Dominujący udział w strukturze całkowitego wolumenu inwestycji mają zatem sektory handlowy i biurowy, które sięgają w obu przypadkach 44%. To dość ciekawy wynik, ponieważ wcześniej to sektor magazynowy wyraźnie dominował. Do tej sytuacji przyczynia się również ograniczona liczba odpowiednich produktów inwestycyjnych w tym sektorze.

 • 3-cie najlepsze otwarcie roku
 • € 1,7 miliarda – całkowity wolumen inwestycyjny w Q1 2022
 • 23 transakcje

Sektor handlowy


Parki handlowe niezmiennie silne

Parki handlowe i obiekty typu convenience pozostają najatrakcyjniejszymi nieruchomościami handlowymi wśród inwestorów w Polsce. W I kwartale 2022 roku odnotowano 9 transakcji w sektorze, z czego 4 związane były z parkami handlowymi i centrami typu convenience. Wśród sprzedanych parków handlowych znalazły się dwie nieruchomości pozyskane przez newcomerów na rynku: Park Handlowy Młyn we Wrocławiu sprzedany do Lords LB oraz Power Park Opole sprzedany Grupie LEOFF.


Wolumen inwestycji w sektorze na początku 2022 roku pobił rekordy: wyniósł 728 milionów euro, co stanowiło 73% całkowitego wolumenu inwestycyjnego zrealizowanego w sektorze w całym 2021 roku. Za 44% udziału w wolumenie w I kwartale 2022 roku odpowiada sprzedaż 50% portfela EPP poprzez utworzenie dwóch joint ventures: Horse JV oraz Community Properties JV.

 • € 728 miliony – całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w Q1 2022
 • 9 transakcji
 • 4 transakcje parkami handlowymi

Sektor biurowy


Aktywa typu core wracają do gry

- Zgodnie z prognozą Avison Young z zeszłego roku, w I kwartale 2022 roku zamknęło się kilka imponujących transakcji biurowcami typu core. Podczas gdy w 2021 roku liczba transakcji typu value add dominowała nad transakcjami nieruchomościami typu core, w I kwartale 2022 odnotowaliśmy kilka transakcji najlepszymi budynkami biurowymi. Dwie największe transakcje dotyczyły wieżowców znajdujących się w największych miastach – komentuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Avison Young.


Najbardziej znana wieża biurowa Wrocławia – Sky Tower - została sprzedana przez Develię do Adventum Group. Avison Young reprezentował sprzedającego w tej wartej ponad 82 miliony euro transakcji. The Warsaw Hub (część biurowa) został z kolei sprzedany przez Ghelamco firmie Google - jest to największa pojedyncza transakcja biurowa, jaka kiedykolwiek została zrealizowana w Polsce. Wartość tej transakcji, szacowana na 583 miliony euro, stanowi ok. 35% całkowitego wolumenu inwestycyjnego zrealizowanego we wszystkich sektorach w tym kwartale.


Regionalne rynki biurowe ponownie przyciągają inwestorów. 3 z 5 transakcji budynkami biurowymi zostały zrealizowane we Wrocławiu i Krakowie. Ponadto, ogłoszone zostały kolejne transakcje we Wrocławiu, Łodzi i Krakowie, które czekają na zamknięcie. Wszystkie transakcje budynkami biurowymi w miastach regionalnych to zakupy bezpośrednio od deweloperów - dominacja transakcji na rynku pierwotnym jest typowa dla biur zlokalizowanych w miastach regionalnych.


Udział sektora biurowego w całkowitym wolumenie rynku inwestycyjnego w I kwartale 2022 roku wyniósł 44%.

 • € 732 miliony – całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w Q1 2022
 • 5 transakcji
 • 91% - udział dwóch największych transakcji w całkowitym wolumenie sektora biurowego

Sektor magazynowy


Powolny start po ubiegłorocznych rekordach

Magazyny były w ostatnich latach niekwestionowanym liderem na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych. W 2021 roku, sektor ten osiągnął rekordowo wysoki udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym, sięgający 53%.


Choć I kwartał 2022 roku był raczej skromny pod względem nowych transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych, prognozy dla tego sektora są więcej niż pozytywne. - Spadek wolumenu inwestycji wynikał raczej z braku odpowiedniego produktu niż ze zmniejszonego zainteresowania inwestorów – wyjaśnia Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Avison Young.


Ponad 45% wolumenu inwestycyjnego zrealizowanego w tym kwartale było wygenerowane przez transakcje portfelowe. Największą transakcją było przejęcie przez Partners Group i Peakside Capital trzech obiektów logistycznych zlokalizowanych w aglomeracji warszawskiej. Na fali niesłabnącego zainteresowania magazynami miejskimi, centrum logistyczne w Ożarowie Mazowieckim zostało sprzedane do Arrow Capital. Dwa centra serwisowe MAN zostały pozyskane przez Investika, a Panattoni City Logistics Poznań I został zakupiony przez Apollo Management.

 • € 191 milionów – całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym w Q1 2022
 • 9 transakcji
 • 45% - udział transakcji portfelowych w wolumenie sektora

Sektor PRS


Odpowiedź na aktualne potrzeby

Popyt na mieszkania na wynajem ciągle rośnie. Głównym motorem rosnącego zapotrzebowania na wynajem mieszkań, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych, są skokowe wzrosty stóp procentowych w Polsce oraz napływ imigrantów z Ukrainy. Co tylko zaostrza apetyt inwestorów na projekty PRS w Polsce.


Hines & Kajima już zapowiedziały utworzenie joint venture, powołanego w celu realizacji projektów deweloperskich w tym sektorze. Podmiot ten planuje rozpocząć nabywanie obiektów w drugiej połowie roku. Dodatkowo uruchomiona została nowa platforma PRS firm Murapol i Ares o nazwie Life Spot, oferująca mieszkania na wynajem długoterminowy w Warszawie i miastach regionalnych.


Co dalej?


Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zdążył zaledwie złapać oddech po pandemii, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Niektórzy inwestorzy, rozważając nowe inwestycje, będą z pewnością przyglądać się ostrożniej regionowi Europy Środkowo – Wschodniej. Jednak inwestorzy lokalni pozostają niezmiennie aktywni. Ponadto, napływ imigrantów sprzyja rozwojowi sektora PRS.


- Silne otwarcie 2022 roku oraz wiele obecnie realizowanych transakcji potwierdza stabilność rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zawarte transakcje dotyczyły zarówno dużych jak i małych nieruchomości w różnych sektorach, a na rynku pojawiło się także kilku nowych graczy. Mimo pewnych zawirowań, spodziewamy się, że rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce nadal będzie przyciągał inwestorów – podsumowuje Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Avison Young.


Więcej informacji w raporcie:

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce - I kw. 2022 roku


Źródło: Avison Young

05.05.2022


Tagi: rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...