QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cena złota i srebra w górę po decyzji Fed

foto

Po wielu dniach przewagi strony podażowej na rynkach metali szlachetnych, notowania złota i srebra w środę wyraźnie odbiły w górę. Ta zmiana nastawienia inwestorów do obu kruszców była bezpośrednią konsekwencją decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych w USA.


Fed ogłosił podwyżkę stóp procentowych o pół punktu procentowego, co było decyzją zgodną z rynkowymi oczekiwaniami. Instytucja ta więc nie zaskoczyła, realizując wcześniej zakładany przez inwestorów scenariusz: a to doprowadziło przede wszystkim do odreagowania spadkowego na rynku amerykańskiego dolara. Wartość waluty USA spadła, ponieważ wcześniej jej wysoka wycena wynikała głównie z oczekiwań jastrzębiego podejścia Fed do polityki monetarnej. Tymczasem prezes Fed, Jerome Powell, wyraźnie podkreślił, że o ile Rezerwa Federalna pozostaje na drodze zacieśniania polityki monetarnej w USA, to nie będzie już przyspieszać dynamiki tego procesu.


Odreagowanie spadkowe wartości amerykańskiego dolara przełożyło się naturalnie na wycenę szlachetnych kruszców. Notowania kontraktów na złoto odbiły się od poziomu dwu i pół miesięcznego minimum w rejonie 1850-1860 USD za uncję i obecnie dotarły już z powrotem do poziomu 1900 USD za uncję. Z kolei notowania srebra, które w ostatnich dniach spadły do najniższych poziomów od trzech miesięcy i zbliżyły się do rejonu 22 USD za uncję, obecnie odbijają już do poziomów przekraczających 23 USD za uncję.


wykres


Decyzje Rezerwy Federalnej mają w ostatnim czasie wyjątkowo duży wpływ na notowania metali szlachetnych, bowiem wpływają na ich atrakcyjność jako inwestycji nieprzynoszącej odsetek. Jednak warto pamiętać, że nawet pomimo presji wywoływanej przez siłę dolara, wsparciem dla cen szlachetnych kruszców jest niepewność dotycząca sytuacji w globalnej gospodarce. Podwyższanie stóp procentowych z pewnością będzie miało konsekwencje w postaci wyhamowania aktywności przemysłu i konsumentów, co z kolei przyczyni się do atrakcyjności złota jako bezpiecznej przystani.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

05.05.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania