QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Przesilenie na rynku pracy

wykres


Scenariusz makro bez większych zmian. Po danych za marzec zdecydowaliśmy się podwyższyć prognozę wzrostu gospodarczego w I kwartale do 7,9% r/r. Prognoza średnioroczna to 3,4%.


Tegoroczna inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli, a prognozy ekonomistów cały czas są podnoszone. Pewne jest jednak to, że szczyt inflacji jeszcze przed nami. Prognozujemy średnioroczną inflację w 2022 r. w wysokości ponad 12% ze szczytem w połowie roku w pobliżu 14%. Z zastrzeżeniem, że ryzyko skierowane jest w kierunku wyższej inflacji. W drugiej połowie roku presja inflacyjna powinna powoli zacząć opadać, choć mimo silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej szybki spadek inflacji nie będzie możliwy ze względu na równoczesną mocno ekspansywną politykę fiskalną.


Rynek pracy znajduje się w stanie przesilenia. Zatrudnienie jest prawie pełne a presja płacowa bardzo silna, co stymuluje wzrost inflacji bazowej. Z drugiej strony nastroje przedsiębiorstw szybko się pogarszają; przez presję kosztową, wzrost stóp i niepewność. Dlatego firmy będą bardziej asertywne w negocjacjach płacowych a pracownicy przedłożą bezpieczeństwo zatrudnienia nad podwyżki. Dlatego dynamika płac osiągnie naszym zdaniem szczyt w połowie roku (ok. 13-14%) i zacznie opadać by spaść poniżej 10% w grudniu.


Kwietniowa niespodzianka inflacyjna przypieczętowuje losy stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP – wzrosną one naszym zdaniem po raz kolejny o 100 pb, a RPP nie zbliży się retorycznie do zakończenia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Wprost przeciwnie, będzie on kontynuowany, a docelowa stopa procentowa to przynajmniej 6,5% - łatwa do osiągnięcia jeszcze w tym półroczu.


Główne banki centralne pozostają wciąż w trybie nadganiania zaległości i tak długo, jak inflacja pozostaje podwyższona (i zaskakuje w górę), a ryzyka dla wzrostu nie materializują się w danych makro, zacieśnienie będzie kontynuowane i rynki będą wyceniać je w coraz większym wymiarze. To recepta na wysokie stopy rynkowe i odwrócone krzywe. Jednocześnie, nie spodziewamy się przełomu na rynku złotego.


Źródło: Bank Pekao SA

05.05.2022


Tagi: gospodarka, rynek pracy


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...