RPP kontynuuje cykl, ale w nieco mniejszym tempie

Prognozujący kolejne ruchy RPP nie mają ostatnio szczęścia – skala niespodzianki inflacyjnej w kwietniu i relatywnie dobre dane z realnej gospodarki za marzec skłoniły większość analityków do obstawienia powtórnego ruchu o 100 pb w górę (wyceny rynkowe były nawet bardziej ambitne). Tymczasem RPP zdecydowała się na nieco mniejszy krok, o 75 pb. Główna stopa procentowa NBP wynosi odtąd 5,25% i jest najwyższa od 2008 r.

Komunikat po posiedzeniu jest praktycznie niezmieniony względem poprzedniego i zachował „otwartą formę”. Rada nie zobowiązuje się do żadnego scenariusza i żadnego docelowego poziomu stóp procentowych. RPP deklaruje, że „NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji”.

Dzisiejsza decyzja jest dla rynku rozczarowaniem, stąd osłabienie złotego bezpośrednio po jej publikacji oraz spadek rynkowych stóp procentowych. Mniejsza skala ruchu w maju może rozbudzać spekulacje na temat funkcji reakcji RPP i preferowanego poziomu stopy docelowej, ale nie zmienia faktu, że nastawienie tego gremium jest na wskroś jastrzębie. Powinna to potwierdzić jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP (15:00).
RPP jest obecnie skupiona na gaszeniu inflacji i będzie podwyższać stopy procentowe również na kolejnych posiedzeniach. Należy pamiętać, że polityka pieniężna oddziałuje na gospodarkę i inflację z opóźnieniem i że a priori (z uwagi na dużą rolę kredytów o zmiennym oprocentowaniu i tym samym kanału stopy procentowej w transmisji polityki pieniężnej) powinna być w polskich warunkach bardzo efektywna. Pierwszym momentem, gdy może zostać zasygnalizowana zmiana nastawienia, będzie posiedzenie lipcowe – RPP otrzyma wówczas nowy zestaw projekcji, uwzględniających wpływ znacznie wyższych stóp procentowych na wzrost PKB i inflację. Do tego czasu należy spodziewać się utrzymania wysokiego tempa podwyżek. Naszym zdaniem stopa referencyjna NBP sięgnie 6,5% i utrzyma się na tym poziomie do końca przyszłego roku.
Źródło: Bank Pekao SA
05.05.2022
Tagi: RPP, stopy procentowe