QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

RPP redukuje tempo podwyżek

wykres


Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 75pb. Stopa referencyjna wynosi po podwyżce 5,25% i jest najwyższa od 2008. Po raz kolejny decyzja RPP była zaskoczeniem, chociaż tym razem Rada zaskoczyła podwyżką mniejszą od prognoz. Większość analityków, w tym my, spodziewała się takiego samego ruchu jak w kwietniu, o 100pb.


Komunikat po posiedzeniu ponownie nie przybliża motywów stojących za zmianą skali zmiany stóp w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jego wymowa niewiele różni się od kwietniowego. Z komunikatu wynika, że RPP pozostaje w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej – decyzja o podwyżce jest uzasadniania chęcią ograniczenia utrzymującego się ryzyka kształtowania się inflacji powyżej celu NBP. Podwyżka stóp ma też oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. NBP nie daje żadnych podpowiedzi co do docelowego poziomu dla stóp procentowych, a dalsze ruchy uzależnia od napływających danych. RPP podobnie jak przed miesiącem zapewniła, że będzie podejmować wszelkie niezbędne działania w celu „zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej”, w tym może stosować interwencje walutowe.


Tak jak przed miesiącem z oceną znaczenia dzisiejszej decyzji dla przyszłej ścieżki stóp procentowych musimy się wstrzymać do konferencji prasowej Prezesa NBP, która odbędzie się jutro o godz. 15.00. W kwietniu podwyżka o 100pb była uzasadniania: uporczywą i wysoką inflacją, sytuacją wojenną i wywołaną przez nią presją kosztową oraz luzowaniem polityki fiskalnej. Wszystkie te czynniki pozostają w mocy. Być może mniejsza skala podwyżki w maju to reakcja na podkreśloną w komunikacie rosnącą niepewność co do perspektyw gospodarczych w kraju i całej Europie (m.in. w kontekście rozszerzanych sankcji) połączoną z mniejszą niż w marcu skalą wzrostu inflacji CPI.


Nadal uważamy, że obecna funkcja reakcji RPP oznacza podnoszenie stóp procentowych tak długo, jak długo będzie rosła bieżąca inflacja (prawdopodobnie podwyżki do lipca włącznie). Oczekiwany latem spadek wskaźnika CPI spowoduje przerwę w cyklu podwyżek, która prawdopodobnie przerodzi się w koniec cyklu, ze stopą referencyjną na poziomie ok. 6,50%.


Relatywnie duża skala podwyżek stóp procentowych NBP (prawdopodobnie największa od ponad 20 lat skala nominalnego wzrostu stóp w ramach cyklu) wynika m.in. z pozytywnej oceny sytuacji w polskiej gospodarce. Rada spodziewa się utrzymania korzystnej koniunktury, chociaż prognozowane jest stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy są obarczone znaczną niepewnością związaną z wpływem rosyjskiej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie. Znakomite wyniki pierwszego kwartału maskują jednak naszym zdaniem negatywne procesy, jakie zachodzą w krajowej gospodarce – silny wzrost gospodarczy jest podtrzymywany przez akumulację zapasów, natomiast niepewność negatywnie wpływa na prywatne inwestycje, a łączny efekt szoku kosztowego i gwałtownego cyklu podwyżek stóp procentowych negatywnie wpływa na sytuację sektora gospodarstw domowych.


Źródło: PKO Bank Polski

05.05.2022


Tagi: RPP, stopy procentowe


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...