QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

40% polskich firm jest zagrożonych rosnącym poziomem inflacji

wykres


Wyniki najnowszego badania wskazują, że 40% polskich firm jest zagrożonych rosnącym poziomem inflacji oraz nie dysponuje efektywnymi narzędziami do zarządzania cenami. Pomimo znacznego wzrostu kosztów, wiele firm unika podwyżek cen w obawie przed nadmiernym spadkiem wolumenu sprzedaży.


W okresie wzrostu inflacji do poziomów niespotykanych w ostatnich latach, firmy stanęły przed obliczem wyraźnej erozji marży. Ostatnie badanie Inflation Pricing Study przeprowadzone przez globalną firmę doradczą Simon-Kucher & Partners wykazało, że niemal połowa polskich przedsiębiorstw (40%) spodziewa się, że w bieżącym roku koszty wzrosną o ponad 6%, co ma wynikać z gwałtownego wzrostu kosztów pracy i produkcji. Jednocześnie badanie wykazało, że co piąta firma (21%) nie podniosła ani nie planuje podnieść cen w odpowiedzi na rosnące koszty i poziomy inflacji.


Presja cenowa narasta


Ponad połowa ankietowanych firm z Polski (55%) zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są podwyżki cen w odpowiedzi na rosnące koszty. Firmy nie są jednak pewne, które podejście jest najlepsze, a siedem na dziesięć z nich obawia się nadmiernego spadku wolumenu sprzedaży spowodowanego wzrostem cen. Presja cenowa będzie miała wpływ nie tylko na przedsiębiorstwa, ale na wszystkich – w tym konsumentów oraz ceny na giełdach.


Tomasz Stec, partner zarządzający w warszawskim biurze Simon-Kucher & Partners komentuje: - Obserwujemy brak pewności ze strony przedsiębiorstw w jaki sposób wprowadzać podwyżki cen. Wiele zespołów ds. zarządzania cenami nie miało do czynienia z dwucyfrową inflacją. Z jednej strony mają świadomość, że wysoka inflacja utrzyma się przez długi czas, z drugiej jednak – obawiają się, że podwyżki doprowadzą do utraty klientów, o których utrzymanie tak ciężko walczyli w czasie pandemii. Niestety, w przypadku rynku polskiego, gdzie obserwujemy inflację na poziomie wyższym niż średnia UE, zbyt wolna lub niewłaściwa reakcja może prowadzić do znaczącej erozji marży i utraty rentowności w długim okresie.


Ewentualne podwyżki cen będą miały istotny wpływ na konsumentów


Badanie wykazało, że prawie połowa przedsiębiorstw (47%) planuje podwyżkę cen. Nie jest jednak jasne, na ile skuteczne będą one w walce z rosnącymi kosztami. Zapytani o to, jaką część spodziewanego wzrostu kosztów są w stanie przełożyć na wzrost cen, respondenci szacują, że średnio jest to jedynie 18%. Przy sześcioprocentowym wzroście kosztów oznacza to dodatkowe 4,9% kosztów wpływających na wynik finansowy przedsiębiorstw.


- Wiele firm planuje pierwszą lub kolejną już podwyżkę cen. Przeświadczenie firm o tylko częściowym pokryciu kosztów będzie czynnikiem do planowania kolejnych kampanii podwyżkowych. Konsumenci muszą się zatem przygotować na dalszy wzrost inflacji w najbliższej przyszłości – dodaje Stec.


Obecne poziomy inflacji wymagają wykorzystania „uśpionych” umiejętności


Tam, gdzie firmy wprowadzają podwyżki cen, jedna na cztery (26%) wprowadza je równomiernie dla całej bazy klientów, bez różnicowania ze względu na skłonność do zapłaty czy rentowność. Ten brak hierarchizacji oznacza dla przedsiębiorstw kolejną utraconą szansę na maksymalizację podwyżek w trakcie kampanii podwyżkowych.


- Podwyżki cen to bardzo wrażliwy temat, szczególnie dla firm, które zainwestowały w długoterminowe relacje ze swoimi klientami. Zespoły ds. zarządzania cenami muszą szybko odbudować niejako „uśpione” umiejętności i wiedzę, która pozwoli im zmierzyć się z dwucyfrową inflacją. Szybkie dostosowanie procesów oraz narzędzi, a także zastosowanie odpowiedniego podejścia pozwoli na utrzymanie polityki cenowej uwzględniającej perspektywę klienta. Mimo większej dynamiki i złożoności inwestorzy oraz rynki nadal oczekują od firm precyzyjnego zarządzania cenami oraz marżą - mówi Stec.


Źródło: Simon-Kucher & Partners

04.05.2022


Tagi: firmy, inflacja, kontrola cen


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...