QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Złoto słabe przed kluczową decyzją Fed

foto

Ostatnie tygodnie na rynkach metali szlachetnych zdecydowanie należały do strony podażowej. Notowania kontraktów na złoto pod koniec kwietnia przebiły w dół barierę 1900 USD za uncję i później systematycznie kierowały się niżej. W środę rano cena złota porusza się w okolicach 1860 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od połowy lutego bieżącego roku.


Wraz z cenami złota, w ostatnich dniach spadały także notowania srebra. Cena tego tańszego kruszcu jeszcze w okolicach połowy kwietnia atakowała poziom 26 USD za uncję jako techniczny opór. Niemniej, obecnie notowania srebra poruszają się w rejonie 22,50 USD za uncję, a w ostatnich dniach otarły się o okolice 22 USD za uncję.


wykres


wykres


Tak wyraźny spadek notowań złota oraz srebra to efekt przede wszystkim siły amerykańskiego dolara, która z kolei powiązana jest z oczekiwaniami dotyczącymi działań Rezerwy Federalnej. Środa pod tym kątem jest ważnym dniem, ponieważ Fed właśnie w tym dniu kończy dwudniowe posiedzenie i poinformuje o decyzji dotyczącej poziomu stóp procentowych w USA. Rynkowe założenia biorą pod uwagę podwyżkę stóp aż o 0,5 pkt. proc., do poziomu 0,75%-1,00%, a dodatkowo redukcję sumy bilansowej Fed. To bazowy scenariusz, który już prawdopodobnie nie wywołałby żywej reakcji. Jeśli on się zrealizuje, to można nawet oczekiwań odreagowania wzrostowego na rynkach szlachetnych kruszców.


Jednak znacznie więcej emocji wzbudzają spekulacje związane z dalszymi działaniami Fed. Pytania budzi tempo podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. O ile bowiem jeszcze kilka miesięcy temu Fed był bardziej ostrożny w swoich przewidywaniach związanych z zacieśnianiem polityki monetarnej w USA, to w ostatnim czasie wyraźnie zmienił swoją retorykę na jastrzębią. Duży wpływ na to miały wyjątkowo wysokie odczyty inflacji w Stanach Zjednoczonych.


Teraz inwestorzy więc wyczekują konkretnych wskazówek dotyczących działań Fed w kolejnych miesiącach. Jeśli ta jastrzębia retoryka się utrzyma, to złoto i srebro prawdopodobnie otrzymają kolejny cios. Niemniej, jeśli Rezerwie Federalnej nie uda się zaskoczyć inwestorów, to na rynkach szlachetnych kruszców możemy w końcu zobaczyć odreagowanie wzrostowe. Na duże prawdopodobieństwo tego scenariusza wskazuje także sytuacja techniczna na wykresach cen złota i srebra, która wskazuje na wyprzedanie na rynkach obu kruszców.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.05.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, notowania