QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Słabsi konsumenci, mocniejsze firmy

wykres


Podaż pieniądza M3 w marcu wzrosła o 7,9% r/r (PKO: 7,6% r/r, kons.: 7,7% r/r) wobec 8,0% r/r w lutym. Wzrost gotówki w obiegu przyspieszył drugi miesiąc z rzędu (do 16,7% r/r z 13,6% r/r w lutym i 9,4% r/r w styczniu). W porównaniu z poprzednim epizodem mocnego wzrostu gotówki w obiegu (marzec-kwiecień 2020), całkowity przyrost gotówki w ostatnich dwóch miesiącach był o ponad 12 mld PLN niższy (por. wykres poniżej).


Realna dynamika podaży pieniądza M1 obniżyła się w 1q22 poniżej zera (por. wykres poniżej), co zazwyczaj sygnalizowało istotną korektę tempa wzrostu PKB w nadchodzących kwartałach.


Dane o należnościach i zobowiązaniach sektora bankowego (skor. o FX), pokazały wzrost dynamiki kredytów do 5,8% r/r z 4,9% r/r w lutym. W segmencie gospodarstw domowych nadal widoczne jest hamowanie – kredyty konsumpcyjne wzrosły o 1,3% r/r wobec 1,5% r/r w lutym, a kredyty mieszkaniowe o 5,3% r/r wobec 6,0% r/r miesiąc wcześniej (łącznie złotowe i walutowe, skorygowane o kurs). W przydatku kredytów mieszkaniowych złotowych, dynamika obniżyła się do 11,1% r/r (z 11,8% r/r w lutym). Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw przyspieszył do 8,7% r/r z 6,1% r/r w lutym. Wzrosła dynamika kredytów obrotowych (do 14,7% r/r; możliwy dalszy wzrost zakupów na zapas), a tempo wzrostu kredytów inwestycyjnych pozostało bez zmian (1,9% r/r), potwierdzając m.in. to, co zobaczyliśmy w ostatnio zrewidowanych danych GUS o PKB, czyli umiarkowane ożywienie inwestycji, które miało taki charakter przez cały 2021.


Dynamika depozytów obniżyła się do 7,2% r/r (z 8,9% r/r w lutym, skor. o FX). Depozyty osób prywatnych wzrosły o 2,1% r/r (wobec 3,8% r/r po lutym). Słabnący wzrost depozytów osób prywatnych jest zapewne skorelowany z silnym wzrostem gotówki w obiegu. Depozyty przedsiębiorstw rosły stabilnie (8,1% r/r, wobec 7,9% r/r w lutym). Depozyty rolników spadły po raz pierwszy od lutego 2016 (to zapewne wzrost kosztów produkcji rolnej).


W marcu relacja kredytów do depozytów wzrosła do 79,7%. Kolejne miesiące powinny pokazać normalizację zapotrzebowania na gotówkę i powrót do standardowej zmienności depozytów gospodarstw domowych. Dzięki temu relacja kredyty/depozyty powinna się ustabilizować.


Źródło: PKO Bank Polski

25.04.2022


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, konsumpcja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...