QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Złotówka w konsolidacji

wykres


Czwartkowa sesja nie przyniosła większej zmienności na rynku walutowym. Kurs EUR/PLN zniżkował 0,03% kończąc dzień powyżej 4,63, a USD/PLN zwyżkował 0,07% zamykając sesję na poziomie 4,28.


Podczas czwartkowego przedpołudnia wiceprezes EBC Luis De Guinos opowiedział się za możliwością podwyżki stóp procentowych w strefie euro już w lipcu, tym samym dołączając do grona jastrzębi w radzie EBC. Chwilowo wpłynęło to na umocnienie euro i przebicie poziomu 1,09 przez EUR/USD, jednakże ta para walutowa zakończyła sesję kursem 1,083, co było dziennym spadkiem o 0,10%. Wypowiedź De Guinosa może sugerować sprzeczność pomiędzy wypowiedziami poszczególnych członków rady, a zdaniem Christine Lagarde, która w zeszłym tygodniu ostudziła oczekiwania inwestorów związane z podwyżką stóp procentowych. Zmiana narracji EBC może być skorelowana ze stanowiskiem Fed, którego prezes potwierdził plany podniesienia stóp procentowych w USA o 50pb. już w maju.


wykres


Złotówce i walutom regionu centralnej europy będzie nadal ciążyła dynamiczna sytuacja związana z rozwojem na froncie ukraińskim. Mocnym wsparciem dla złotówki w najbliższym czasie są mocne dane z gospodarki, jednakże ciężko liczyć na wybicie z konsolidacji pomiędzy 4,60, a 4,67 kursu EUR/PLN, w której znajduje się od początku miesiąca. Podobnie zachowuje się para USD/PLN, która od dwóch tygodni jest również w konsolidacji.


wykres


Szczególnym zaskoczeniem dla inwestorów mogła okazać się publikacja produkcji przemysłowej (r/r). Wyniosła ona 17,3% wobec zakładanego konsensusu na poziomie 11,8%. W piątek miała miejsce publikacja sprzedaży detaliczna (r/r), która przekroczyła zakładane prognozy o 2,5 punkta procentowego. W ostatni dzień sesyjny tygodnia, przed wystąpieniem prezesa EBC kursy EUR/PLN i USD/PLN oscylują bardzo blisko ceny otwarcia.


Autor: Daniel Targosz, Superfund TFI S.A.


Źródło: Superfund TFI

22.04.2022


Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja