QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Kolejne świetne dane z gospodarki

wykres


Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu realnie o 9,6% r/r (PKO: 9,2%; kons.: 9,0%). W skali miesiąca sprzedaż wzrosła o 16,4%, co jest ponadprzeciętnym wynikiem jak na tę porę roku i sugeruje wzmocnienie popytu konsumpcyjnego w porównaniu z lutym, które nastąpiło pomimo rekordowego wzrostu cen.


Przyspieszenie rocznej dynamiki w porównaniu z lutym (8,1% r/r) wynika także z niskiej bazy statystycznej, w związku z ubiegłorocznym lockdownem. Najwyraźniej widać to we wzroście dynamiki sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia z 2,6% r/r do 41,9% r/r. Poziom sprzedaży w marcu wyraźnie odchylił się w górę od średnioterminowego trendu sprzed pandemii. Sprzedaż nominalna wzrosła o 22% r/r, szacowany przez nas „deflator” sprzedaży do 11,3% r/r z 7,8% r/r w lutym.


Nieco niższa niż miesiąc wcześniej była roczna dynamika sprzedaży żywności (+0,2% r/r vs 6,6% r/r) oraz szacowana przez nas pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach obejmująca największą sieć dyskontową (16,1% r/r vs 19,8% r/r). Podobną tendencję widzimy w przypadku sprzedaży farmaceutyków i kosmetyków (+15,9% r/r vs 118,2% r/r), a także sprzedaży paliw (+15,5% r/r vs 22,1% r/r). Ponadprzeciętne wzrosty m/m odnotowano m. in. w sprzedaży odzieży i mebli, rtv i agd. To sugeruje, że w marcu popyt był podtrzymywany przez wydatki powiązane uchodźcami z Ukrainy. Z drugiej strony, zakumulowane podczas pandemii oszczędności prawdopodobnie finansują konsumpcję krajowych gospodarstw domowych w obliczu spowolnienia realnych dochodów.


Produkcja budowlana w marcu wzrosła o 27,6% r/r (PKO i kons: 15,2% r/r) i to pomimo wyjazdów ukraińskich pracowników budowlanych. Najsilniejszy wzrost produkcji odnotował segment budowy budynków (44,9% r/r), jednak dobrze wyglądają również pozostałe segmenty branży.


Opublikowane w tym tygodniu dane potwierdzają, że koniunktura w krajowej gospodarce była w marcu niezwykle rozgrzana, a główne sektory wykazują odporność na zaburzenia związane z wojną. Na podstawie miesięcznych danych szacujemy, że wzrost gospodarczy w 1q22 mógł wynieść nawet 10% r/r, co ze względu na efekt przenoszenia, stanowi istotne ryzyko w górę dla naszej całorocznej prognozy wzrostu PKB (3,3% r/r).


Źródło: PKO Bank Polski

22.04.2022


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna, konsumpcja


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...