QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Inflacyjny boom w polskim przemyśle trwa w najlepsze

wykres


W marcu produkcja przemysłowa zaskoczyła w górę po raz kolejny z rzędu, rosnąc o 17,3% r/r (konsensus: +12% r/r; nasza prognoza: +13,3% r/r). Tym samym zasadniczo bezużyteczne okazały się liczne i sygnały pogorszenia sytuacji w przemyśle widoczne w niezależnych od siebie badaniach koniunktury – twarde dane z polskiej gospodarki niezmiennie wyglądają dużo lepiej niż miękkie. Dlaczego marcowy wynik produkcji po raz kolejny zatem wymknął się prognostom?


Po pierwsze, po jednym miesiącu względnej normalizacji znów wystrzeliła produkcja w dziale Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Wzrost o 77,4% r/r odpowiada za ok. 3,5 pkt. proc. w marcowym zaskoczeniu i prawie 7 pkt. proc. z marcowej dynamiki. Są to gigantyczne wartości i naszym zdaniem należy je postrzegać w dużej mierze jako artefakt statystyczny. Ciekawym jest pytanie, jak ten artefakt wpłynie na dane o PKB – z trywialnego rachunku (udziały w wartości dodanej) wynikałoby bowiem, że produkcja energii w I kwartale podbiła wzrost PKB o ok. 1 pkt. proc.


wykres


Po drugie, nieco wyższa od naszych założeń okazała się produkcja w przetwórstwie przemysłowym (+12,4% r/r) – to tutaj należało się spodziewać pierwszych negatywnych konsekwencji wojennego zerwania łańcuchów dostaw. To się faktycznie wydarzyło, co widać m.in. w wyraźnym spadku produkcji w motoryzacji (-12,7% r/r), ale w pozostałej części przetwórstwa nie widać znaczących zmian innych niż te spójne z wysoką bazą z poprzedniego roku. W szczególności, nie widzimy wyraźnych oznak substytucji importu w przemyśle chemicznym czy metalowym.


wykres


Marcowy wynik produkcji przemysłowej plasuje ją na poziomie prawie 15% wyższym niż wskazywałby to trend sprzed pandemii (por. wykres powyżej). Oznacza to, że dodatnie odchylenie od trendu zaczyna być porównywalne z ujemnym z okresu pandemii, bo w kwietniu 2020 r. produkcja znalazła się 27% poniżej trendu. Obecny poziom aktywności w przemyśle (nawet, jeśli wyłączymy produkcję energii) kształtuje się od kilku miesięcy powyżej poziomów spójnych z dostępnymi mocami wytwórczymi i zasobem pracowników (jest dużo przesłanek, by sądzić, że ten ostatni z uwagi na wojnę się skurczył).


Polski przemysł w dalszym ciągu przeżywa zatem inflacyjny boom. Dobrze widać to w towarzyszących produkcji danych o cenach w przemyśle (PPI). Inflacja PPI wzrosła w marcu do 20% r/r i była niemal najwyższa w historii szeregu (blisko wartości z 1995 r.). Spora część marcowego przyspieszenia to oczywiście wzrost cen nośników energii, ale nie tylko. Szacowany przez nas bazowy wskaźnik PPI przyspieszył z 11,4 do 12,5% r/r – tu „odkłada” się kilka czynników: osłabienie złotego, presja kosztowa, efekty drugiej rundy i duża swoboda w kształtowaniu cen przez przedsiębiorstwa w inflacyjnym środowisku. PPI ma tu znaczenie nie tylko jako sygnał presji cenowej, ale również jako prognostyk dla CPI. W przeszłości relacja między tymi dwiema miarami inflacji była całkiem użyteczna w prognozowaniu przyszłych zmian CPI. Innymi słowy – dezinflację zapowiedziałby teraz spadek PPI poniżej CPI. Ponieważ niczego podobnego nie obserwujemy, możemy podtrzymać nasze prognozy dalszego wzrostu inflacji (do 12-12,5% r/r latem).


wykres


Marcowe dane z przemysłu potwierdzają, że w I kwartale polska gospodarka wciąż rosła w bardzo dobrym tempie. Nasze aktualne szacunki (7,2% r/r) mogą zostać zrewidowane w górę, jeśli pozytywnie zaskoczą publikowane jutro dane z budownictwa i handlu. Scenariusz na cały rok jest wciąż negatywny i zakłada ostre hamowanie w kolejnych kwartałach. Moment rozpoczęcia tego procesu oddalił się jednak nieco w czasie.


Źródło: Bank Pekao SA

21.04.2022


Tagi: inflacja, przemysł


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...