QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Coraz bliżej podwyżek stóp w strefie euro

wykres


Na kwietniowym posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego parametry polityki pieniężnej nie zmieniły się. Bank nieco jednak zawęził przedział niepewności co do swoich dalszych kroków. W komunikacie znalazła się informacja, że dane napływające w okresie od marcowego posiedzenia wzmocniły przekonanie Rady Gubernatorów, że "regularny" program skupu aktywów (APP) zakończy się w III kwartale. Dokładna trajektoria miesięcznych zakupów będzie zależeć od danych makro – jak łatwo zgadnąć, głównie tych dotyczących inflacji. Powtórzono, że pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi po „pewnym czasie” od zakończenia skupu aktywów.


Reakcja na posiedzenie była z początku gołębia - rentowności obligacji wyraźnie spadły, a euro osłabiło się w stosunku do dolara. Nie wynika to z kierunku, w którym EBC się przesuwa, a raczej z tempa, które zostało uznane za niesatysfakcjonujące. W ferworze ostatnich tygodni część uczestników rynku zakładała, że EBC będzie zacieśniać wg najbardziej ambitnego możliwego kalendarza, tj. z zakończeniem programu APP w czerwcu i pierwszą podwyżką w lipcu. Obecna komunikacja EBC, choć spójna sama ze sobą, czyni ten scenariusz mało prawdopodobnym. Tym niemniej, nieporozumienie rynku i EBC dotyczyło szczegółowego terminarza normalizacji polityki pieniężnej, nie zaś mylnej percepcji jego nastawienia. Taka reakcja wpisuje się jednak w szerszy rynkowy wzorzec tonowania oczekiwań co do dalszych kroków banków centralnych i poszukiwania szczytu inflacji.


Jak pisaliśmy dziś rano, EBC zmierza pewnym krokiem do podwyżek stóp procentowych, a w centrum uwagi znajduje się troska o inflację. EBC dostrzega zarówno bieżące, wyższe od oczekiwań odczyty inflacji, jak i rosnące ryzyka w górę dla prognozowanej ścieżki inflacji. Podobnie jak wcześniej EBC wyraźnie nie chce sprawiać wrażenia pośpiechu lub spóźnienia i preferuje trzymanie się zdefiniowanego na poprzednich posiedzeniach terminarza. Moment zakończenia programu skupu aktywów nie jest znany, natomiast "pewien czas", jaki ma upłynąć między zakończeniem programu APP i pierwszą podwyżką może znaczyć wiele, tydzień lub kilka miesięcy. Możemy zatem powtórzyć - lipcowa podwyżka jest teoretycznie możliwa (wymagałaby odejścia od miesięcznych interwałów w definiowaniu czasu trwania programu APP), wrześniowa jest już prawdopodobna. Jednocześnie nie powinniśmy zakładać, że taki terminarz jest wyryty w kamieniu i EBC dał sobie dostatecznie dużo przestrzeni, by moment pierwszej podwyżki odwlec w czasie, jeśli np. zrealizują się negatywne ryzyka dla wzrostu.


Źródło: Bank Pekao SA

14.04.2022


Tagi: inflacja, EBC>

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...