QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Luka podażowa staje się faktem przy rekordowym popycie na biura w Warszawie

wykres


Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie” w pierwszym kwartale 2022 r. aktywność najemców na stołecznym rynku nieruchomości biurowych osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a współczynnik pustostanów rozpoczął trend spadkowy.


Aktywność najemców w I kw. 2022 r. osiągnęła poziom niespotykany dotychczas na warszawskim rynku biurowym w pierwszym kwartale roku. W tym czasie najemcy podpisali umowy najmu na prawie 273 200 mkw., co świadczy o tym, że wiele transakcji wstrzymywanych m.in. przez pandemię zostało sfinalizowanych. Największym zainteresowaniem firm cieszyły się lokalizacje centralne, w których wynajęły one prawie 213 100 mkw., co stanowi 78% całkowitego popytu w analizowanym okresie.


- Pierwszy kwartał 2022 r. na stołecznym rynku nieruchomości biurowych rozpoczął się bardzo optymistycznie – aktywność najemców osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a pustostany zaczęły spadać. Wysoki popyt jest wynikiem podpisania kilku znaczących umów najmu. Obserwowane zakłócenia łańcuchów dostaw, wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych oraz trwający konflikt za naszą wschodnią granicą z pewnością wpłyną na kondycję polskiej gospodarki, a także rynku biurowego. Przewidujemy opóźnienia w realizacji inwestycji, aranżacji powierzchni, a także wzrost kosztów budowy nowych budynków biurowych oraz kosztu wykończenia biur – mówi Joanna Bartosiewicz, Senior Associate w Dziale Reprezentacji Najemców Biurowych, Newmark Polska.


Na koniec I kw. 2022 r. całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły prawie 6,24 miliona mkw., a nowa podaż przekroczyła 93 400 mkw. W tym czasie oddano do użytku łącznie sześć nowych budynków biurowych. Wśród największych ukończonych inwestycji znalazły się: Forest Tower (51 500 mkw., Północne Centrum), LIXA C (19 400 mkw., Zachodnie Centrum) czy SKYSAWA I (8500 mkw., Centralny Obszar Biznesu).


- Wolumen powierzchni w budowie utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w historii warszawskiego rynku biurowego. Obecnie powstaje niecałe 260 000 mkw., z czego prawie 80% ma zostać oddane do użytku do końca 2023 r., co sprawia, że prognozowana na lata 2024-2025 luka podażowa powoli staje się faktem – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Newmark Polska.


Od początku stycznia do końca marca 2022 r. nowe umowy najmu miały 27,7% udział w strukturze popytu, renegocjacje i odnowienia 26,8%, a umowy przednajmu stanowiły 24,5% całkowitego wolumenu. Na pozostałe 21% złożyły się ekspansje (13%) i transakcje na potrzeby własne (8%). Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny wzrost udziału umów ekspansji, który w całym 2021 r. wyniósł niewiele ponad 6%.


Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym w I kw. 2022 r. były firmy z sektora finansowego (49,0%) oraz IT (17,2%). Największymi podpisanymi umowami najmu były dwa przednajmy: PKO BP na 34 500 mkw. w kompleksie SKYSAWA oraz poufnego najemcy z sektora bankowego na 30 000 mkw. w Forest Tower.


Na koniec marca 2022 r. poziom pustostanów w Warszawie wyniósł 12,2%, co stanowi spadek o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i wzrost o 0,8 p.p. r-d-r. Według prognoz ilość dostępnej powierzchni biurowej w stolicy będzie się stopniowo zmniejszać ze względu na przewidywaną na najbliższe lata lukę podażową. Wzrost kosztów budowy i użytkowania biur (głównie z powodu podwyżek cen mediów) może przełożyć się na większe zainteresowanie najemców lokalizacjami poza centrum.


W I kw. 2022 r. na stołecznym rynku powierzchni biurowych zaobserwowano presję na wzrost czynszów. Jednocześnie właściciele budynków biurowych ograniczali pakiety zachęt, szczególnie w lokalizacjach o najniższym wskaźniku pustostanów.


Źródło: Newmark Polska

13.04.2022


Tagi: rynek biurowców, biura, popyt, Warszawa


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...