QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Zadłużamy się

wykres


Deficyt rachunku obrotów bieżących wyniósł w lut. 2,871 mld EUR (PKO: 2,095; kons.: 1,908), przy dużej rewizji danych za sty. ( 638 mln EUR vs -64 mln EUR wg wcześniejszego szac.). W ujęciu płynnego roku deficyt stanowi 1,8% PKB vs 1,2% PKB po sty. Publikacja zniosła pozytywny efekt niedawnej rewizji danych kwartalnych, która obniżała deficyt i przypomina, że miesięczny bilans płatniczy jest często znacząco rewidowany.


Sporym rozczarowaniem są wyniki eksportu - wzrósł o 10,4% r/r vs 20% r/r w styczniu. Dynamika była podbijana przez eksport energii, a w dół ciągnęła ją branża motoryzacyjna oraz niedawna gwiazda eksportu – akumulatory elektryczne. Po stronie importu najsilniejsze wzrosty odnotowały drożejące gaz ziemny i ropa naftowa. 12-miesięczny deficyt handlowy po lut. stanowił 1,1% PKB vs 0,7% PKB po sty. Na rachunku usługowym obserwujemy wyhamowanie wzrostu eksportu (16,1% r/r vs 20,9% r/r w sty.) i importu (27,5% r/r vs 36% r/r). Nadal utrzymuje się solidna nadwyżka usługowa, która od 8 miesięcy wynosi 4,6% PKB.


Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego było po lut. ujemne, po raz pierwszy od 2016, i stanowiło -0,2% PKB. Oznacza to, że napływ funduszy strukturalnych UE w rachunku kapitałowym nie wystarczył na pokrycie deficytu bieżącego i polscy rezydenci musieli się zadłużać u nierezydentów. Pozyskiwanie zagranicznego finansowania następuje w naszej gospodarce głównie poprzez napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich – suma sald CAB i FDI jest nadal wyraźnie dodatnia.


Od 2021 obserwujemy pogorszenie bilansu przepływów pomiędzy Polską i zagranicą. Częściowo wynika ono z popandemicznej odbudowy popytu, w dużej części z bardzo wysokich cen importowanych surowców, a także z utrzymujących się ograniczeń podażowych w globalnym handlu. Po wybuchu wojny w Ukrainie negatywny wpływ kosztów surowców oraz ograniczeń podażowych w naszym regionie jeszcze się pogłębił, co ogranicza wymianę towarową. Wysokie ceny paliw oraz odpływ kierowców z Ukrainy będą z kolei utrudniały dalszą ekspansję polskich firm transportowych i ograniczały eksport usług. Zakładamy, że deficyt bieżący utrzyma się do końca roku w okolicy 1,5-2% PKB, a bez wzmocnienia napływu środków z UE spadkowy trend zadłużenia zagranicznego może zostać zatrzymany.


Źródło: PKO Bank Polski

13.04.2022


Tagi: deficyt rachunku obrotów bieżących


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...