QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Spokojna reakcja złota na komunikat Fed

foto

W bieżącym tygodniu, na rynku złota nie widać istotnej dominacji ani strony popytowej, ani podażowej. Cena kruszcu utrzymuje się w konsolidacji, która jest kontynuacją ruchu bocznego, widocznego na rynku złota od połowy marca.


Poruszanie się notowań złota w konsolidacji świadczy o sile strony popytowej na rynku tego kruszcu, biorąc pod uwagę umocnienie amerykańskiego dolara, obserwowane w bieżącym tygodniu. O ile indeks amerykańskiego dolara zwyżkował do najwyższych poziomów od prawie dwóch lat, na rynku złota zniżki były spokojne.


wykres


W centrum uwagi inwestorów na rynku złota w bieżącym tygodniu była publikacja protokołu z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Pokazała ona, że wśród przedstawicieli Fed panuje zgoda co do zasadności ograniczenia sumy bilansowej Fed. Dodatkowo, większość z nich opowiada się za dynamiczniejszą podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, nawet po 50 pkt. bazowych. Jak na razie, marcowa podwyżka była zachowawcza i wyniosła 25 pb, co w dużym stopniu wynikało z niepewności związanej z wojną w Ukrainie.


Jastrzębie podejście Fed sprzyja wyższym wartościom amerykańskiego dolara, co przekłada się na presję spadkową na ceny złota. Jednak plany Fed, związane z zacieśnieniem polityki monetarnej, nie są dla inwestorów niespodzianką, ponieważ były one komunikowane już wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Z tej przyczyny, obecnie zarówno reakcja dolara, jak i reakcja cen złota, jest na nie stosunkowo spokojna, a stopniowe podwyżki stóp procentowych są uwzględnione w dużym stopniu w notowaniach kruszcu.


Warto jednocześnie podkreślić, że chociaż polityka monetarna Fed w Stanach Zjednoczonych jest istotna dla perspektyw cen złota, to notowania tego kruszcu są wspierane również przez niepewność dotyczącą możliwego pogorszenia się sytuacji w światowej gospodarce ze względu na wysoką inflację, podwyższanie stóp procentowych i możliwe spowolnienie dynamiki PKB.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.04.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, surowce, ropa, notowania