QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

RPP dociska mocniej hamulec i podnosi stopy o 100 pb

wykres


Rada polityki pieniężnej wróciła do zaskakiwania rynku skalą podwyżek – na kwietniowym posiedzeniu RPP stopy procentowe powędrowały do góry o 100 pb. Stopa referencyjna wynosi zatem odtąd 4,50% i jest najwyższa od listopada 2012 r. W podróży w czasie do pierwszej dekady XXI wieku do pokonania została jeszcze jedna przeszkoda o wysokości 25 pb i stanie się to naszym zdaniem już za miesiąc.


wykres


Komunikat po posiedzeniu jest w dalszym ciągu dość powściągliwy i nie zobowiązuje RPP do żadnego konkretnego scenariusza. Wydaje się, że zarysowane przez nas po poprzednim posiedzeniu wnioski pozostają w mocy – RPP jest skoncentrowana na walce z inflacją i to pogorszenie perspektyw inflacji (w tym marcowy odczyt CPI, o którym RPP wspomina w komunikacie) zadecydowało o ruchu w takiej skali. Co do zasady, funkcja reakcji RPP jest już znana, choć nie wszystkie szczegóły – jak pokazał proces prognostyczny – są dla wszystkich obserwatorów polskiej polityki pieniężnej jasne.


wykres


Jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP prawdopodobnie będzie utrzymana w jastrzębim tonie, podobnym do tego zaprezentowanego w marcu. Jest mało prawdopodobne, aby prezes Glapiński zobowiązał się do osiągnięcia konkretnego poziomu stóp procentowych, bo w gruncie rzeczy takowy nie jest znany i w najbliższym czasie nie będzie. My zakładamy, że w myśleniu o stopie docelowej należy odwołać się do normalizacji stopy realnej liczonej ex ante (a więc przyszłą inflacją) – w takim ujęciu podniesienie stopy referencyjnej do 5,5% (jak zakładają nasze aktualne prognozy) zapewniłoby znormalizowanie stóp realnych w II połowie tego roku. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że takie ramy prowadzenia polityki pieniężnej są odmienne od tych z poprzednich cykli, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe do poziomów powyżej bieżącej inflacji tylko po to, by odkryć konieczność cięć po zakończeniu podwyżek. Wciąż ekspansywny charakter polityki fiskalnej wyklucza taki scenariusz, dlatego najbardziej prawdopodobny scenariusz to „płaskowyż”, a więc utrzymywanie stóp na podwyższonym poziomie na dłużej, być może do końca 2023.


Źródło: Bank Pekao SA

06.04.2022


Tagi: inflacja, stopy procentowe, RPP


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...