QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Marcowy wyskok inflacji do prawie 11%

wykres


Według wstępnych danych GUS, inflacja CPI przyspieszyła w marcu do 10,9% r/r z 8,5% w lutym, przekraczając przy tym i tak już wygórowaną naszą prognozę (10,5%) oraz bijąc na głowę konsensus rynkowy (10,1%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o astronomiczne 3,2%.


Tak duży skok inflacji w marcu to głównie efekt wojny na Ukrainie, a szczególnie gigantycznej podwyżki cen paliw (+28% m/m). Zgodnie z oczekiwaniami, to właśnie paliwa były najszybszym kanałem wpływu skutków wojny na naszą inflację ze względu na drastyczny wzrost rynkowych cen ropy naftowej oraz osłabienie złotego. Ceny żywności również były z tego powodu pod presją (+2,2% m/m), choć tutaj wpływ wojny nie będzie miał charakteru szybkiej, drastycznej podwyżki, lecz „rozciągnie się” na najbliższe miesiące. Silnie wzrosły również ceny nośników energii (+4,4% m/m). Skok rynkowych cen węgla i gazu w marcu mógł podbić ceny opału oraz butli gazowych LPG. Dalej rośnie także inflacja bazowa - według naszych szacunków do 6,9% r/r w marcu z 6,7% w poprzednim miesiącu. Firmy dalej rekompensują sobie bezprecedensowo wysokie ceny energii i koszty pracy. Dzisiejsza publikacja nie pokazuje nam bardziej szczegółowych danych odnośnie kategorii niebazowych, ale z dużą pewnością wzrosły również ceny najmu mieszkań napędzane przez napływających uchodźców z Ukrainy.


wykres


Wybuch wojny na Ukrainie totalnie zmienił perspektywy dla inflacji. Nie będziemy oryginalni mówiąc, że dokładna ścieżka inflacji w najbliższych miesiącach jest mocno uzależniona od tego co będzie się działo za naszą wschodnią granicą. Pewne jest tylko to, że szczyt inflacji jeszcze przed nami. Najbliższe miesiące powinny kierować nas w stronę 11,5% w zależności od rozwoju konfliktu. Na chwilę obecną zakładamy szczyt inflacji na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, a średnioroczną inflację w okolicach 10%. W przyszłym tygodniu Rada będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych – zakładamy, że RPP na kwietniowym posiedzeniu podwyższy stopy o kolejne 50 pb, choć dzisiejszy wyższy od oczekiwań odczyt inflacyjny może skłonić Radę do większej podwyżki.


Źródło: Bank Pekao SA

01.04.2022


Tagi: inflacja cpi, marzec, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...