QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Koniunktura się popsuła

wykres


Indeks PMI dla krajowego przetwórstwa spadł w marcu do 52,7 pkt. z 54,7 pkt. w lutym (PKO: 53,7; kons.: 53,1). Wojna w Ukrainie skutkująca wzrostem niepewności oraz presją na wzrost cen wielu surowców popsuła koniunkturę w krajowym przetwórstwie przemysłowym.


W marcu odnotowano spadek produkcji oraz nowych zamówień. Produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a w przypadku nowych zamówień została zatrzymana 15 miesięczna seria wzrostów. Zamówienia eksportowe zanurkowały – spadek był najgłębszy od połowy 2020. Według badania PMI, negatywne tendencje dla aktywności firm to przede wszystkim pokłosie wybuchu wojny i zerwania więzi handlowych z Rosją i Ukrainą. Pogłębiły się także ograniczenia podażowe – badane firmy raportują opóźnienia w transporcie oraz coraz większy problem w zaopatrywaniu się w komponenty i półprodukty.


Odzwierciedleniem coraz większych kłopotów z podażą są rosnące ceny. Koszty firm rosły najszybciej od połowy 2021 przy skokowym wzroście cen wielu towarów – m.in. metali. Negatywny wpływ na rentowność miały także rosnące ceny paliw oraz energii, a także zmienność kursu walutowego. Wiele firm w obronie marż przerzuciło koszty na ceny wyrobów gotowych (tu tempo wzrostu ustanowiło historyczne maksimum).


Marzec był kolejnym miesiącem zakupów na zapas. Firmy zwiększały zapasy w magazynach kupując towary i materiały, gdy tylko były one dostępne. Ta tendencja może sprawić, że w danych „twardych” pozornie nie będzie widać spowolnienia. Na razie przedział dynamiki PKB implikowany przez wskaźniki koniunktury - po ponad roku - ponownie „dotknął” zera (por. wykres). Obecny impuls zakupowy najprawdopodobniej będzie jednak krótkotrwały biorąc pod uwagę raportowany przez firmy spadek popytu.


W marcowym PMI są także i pozytywne akcenty - firmy traktują obecną sytuację jako przejściową, wierząc w złagodzenie presji w łańcuchach dostaw w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dlatego nie ma większych ruchów po stronie zatrudnienia, choć bariera działalności w postaci braku pracowników w marcu obniżyła się.


Pogorszenie wyników PMI wspiera oczekiwania na wygaszanie cyklu podwyżek stóp w kolejnych miesiącach. Naszym zdaniem RPP na razie będzie jednak kontynuować cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Może się to zmienić dopiero pod koniec 2q22, gdy z gospodarki mogą zacząć napływać wyraźnie słabsze „twarde” dane. Na razie RPP jest w fazie walki z inflacją (w marcu mamy kolejną dużą niespodziankę inflacyjną - 10,9% r/r wg szybkiego szacunku GUS). Podtrzymujemy nasze oczekiwania, że na najbliższym posiedzeniu w kwietniu RPP podniesie stopy procentowe o 50pb.


Źródło: PKO Bank Polski

01.04.2022


Tagi: wojna, gospodarka, pmi


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...