QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Cyberoszuści żerują na Ukrainie

wykres


Bitdefender Antispam Lab wykrył kampanie spamowe związane z wojną na Ukrainie. Oszuści najczęściej wysyłają e-maile z prośbą o przekazanie darowizny dla Ukraińców, ale nie jest to jedyny sposób na wyłudzanie pieniędzy.


Najnowsze analizy Bitdefendera dotyczące trendów spamowych pokazują, że hakerzy się nie zatrzymują i wykorzystują konflikt na Ukrainie do prowadzenia działalności przestępczej. Systemy telemetryczne Bitdefender wykryły 18 marca kolejne już oszustwo związane z działalnością charytatywną. Oszuści wysyłają wiadomości e-mail, w których zwracają się do adresatów o pomoc w kryzysie humanitarnym i przekazanie darowizny do wskazanego portfela Bitcoin. Aż 86 oszukańczych e-maili wysłano z litewskich adresów IP. Co ciekawe, wiadomości nie posiadają żadnych błędów gramatycznych, a pierwsze dwa akapity są napisane bardzo przystępnym językiem. Jak się okazuje cyberprzestępcy skopiowali część tekstu zamieszczonego 25 lutego na Fortune.com. Natomiast uwagę zwracają dwa ostatnie zdanie e-maila. Oprócz źle przygotowanego wniosku o przekazanie waluty cyfrowej, oszuści dodają dość kuriozalny zwrot, obiecując odszkodowanie „gdy tylko kryzys się skończy”.


Inną taktykę obrali napastnicy podszywający się pod „The Courage Fund” - fundację charytatywną z siedzibą w Singapurze. W przeciwieństwie do wcześniej zgłoszonych programów, które zawierały obrazy ukraińskiej flagi obok fałszywych adresów portfela kryptowalut, spamerzy wybierają alternatywną drogę – zachęcają odbiorców do kontaktu ze wskazanym adresem Gmail. Połowa tych wiadomości pochodzi z adresów IP w Republice Południowej Afryki. Oszuści wykorzystują oficjalne dane na temat ofiar i uchodźców oraz powołują się na kilka organizacji, które publicznie ogłosiły pomoc humanitarną ofiarom wojny. Jednak nie do końca wiadomo w jaki sposób cyberprzestępcy chcą wykraść pieniądze.


Sklonowana strona United Help Ukraine i fałszywe finansowanie


Nowatorskie podejście cechuje grupę cyberprzestępczą podszywającą się pod organizację United Help Ukraine. Spamerzy wykorzystują adresy IP w Stanach Zjednoczonych, a oszukańcze wiadomości docierają do adresatów w Europie i Ameryce Północnej. Przycisk „wpłać teraz” odsyła potencjalne ofiary do sklonowanej wersji witryny United Help Ukraine. Fałszywa strona oferuje internautom możliwość przekazania jednorazowej darowizny w postaci kryptowalut. Inni oszuści udają, że zbierają darowizny dla Ukrainy za pośrednictwem fałszywej strony crowdfundingowej. Wiadomości są wysyłane z adresów IP w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Choć e-maile zredagowano w czterech językach (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), aż 40 proc. fałszywych e-maili trafiło do skrzynek odbiorczych Białorusinów. Oszukańcza witryna posiada sekcję darowizn z dwoma adresami portfela kryptograficznego w Bitcoin i Ethereum. Internauci mogą dodatkowo wypełnić formularz, podając imię i nazwisko, adres e-mail i deklarowaną kwotę darowizny, umożliwiając oszustom przeprowadzenie kolejnych ataków.


Źródło: Marken

29.03.2022


Tagi: Ukraina, wojna, cyberoszuści, spam, Bitdefender Antispam Lab


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...