QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Umowy o dzieło? Nie takie częste jak myślimy

wykres


W 2021 roku zawartych zostało 1 725 316 umów o dzieło. Najwięcej z nich w sierpniu oraz we wrześniu. Umowy o dzieło podpisało w całym kraju 372 tys. osób. Na Dolnym Śląsku umowy zarejestrowało w ZUS 5304 płatników składek, co stanowi 7,42 proc. wszystkich rejestrujących tego rodzaju umowy firm, w tym na terenie podlegającym pod wrocławski oddział ZUS 3509, wałbrzyski 1090, legnicki 705.


Obowiązek rejestracji umów o dzieło istnieje od 1 stycznia 2021 roku. Raport ZUS obala pewne mity, że w Polsce zawiera się rocznie kilka milionów takich umów.


- Rejestr nie powstał po to, aby drobiazgowo kontrolować umowy o dzieło w Polsce. Zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych przydatnych przede wszystkim dla ekspertów badających polski rynek pracy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.


Rzeczniczka wyjaśnia, że zgromadzone w rejestrze informacje są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.


- Statystycznie, w kraju najwięcej umów o dzieło zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na Dolnym Śląsku dominowały umowy z „sektora projektowo-technicznego”. Umowy najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni – mówi Iwona Kowalska-Matis.


Najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek zostało zgłoszonych w śląskim (23,2 tys.), a najmniej w warmińsko-mazurskim (1,6 tys.).


Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych.


Największa liczba zagranicznych wykonawców umów o dzieło pochodzi z Ukrainy (18,6 proc.), w dalszej kolejności są obywatele Niemiec (11,7 proc.), i Wielkiej Brytanii (6,2 proc.).


- Ciekawostką jest to, że zgłoszeni wykonawcy umów o dzieło pochodzą łącznie ze 125 krajów, w tym np. Laosu, Nepalu, Beninu – dodaje Kowalska-Matis.


Rzeczniczka podkreśla, że zarejestrowanie w ZUS umowy o dzieło nie wiąże się z obowiązkiem jej oskładkowania. Wskazuje jednak, że osoby, które wykonują pracę wyłącznie na podstawie umów o dzieło, od których nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne są pozbawione nie tylko prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych np. w razie wypadku przy pracy, ale także nie gromadzą kapitału na przyszłą emeryturę.


Umowy rejestrować muszą wszyscy płatnicy składek oraz osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS, jako płatnik składek czy też nie. W zgłoszeniu są przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.


Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje tych podmiotów, czy jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikami składek (tj. nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS, jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo (w tym siebie) do ubezpieczeń społecznych.

  • 71 530 firm w całej Polsce zarejestrowało umowy o dzieło w ZUS.
  • Na Dolnym Śląsku umowy zarejestrowało w ZUS 5304 płatników składek, co stanowi 7,42 proc. wszystkich rejestrujących tego rodzaju umowy firm, w tym na terenie podlegającym pod wrocławski oddział ZUS 3509, wałbrzyski 1090, legnicki 705.
  • Umowy o dzieło podpisało w całym kraju 371 669 osoby.
  • Na Dolnym Śląsku - 27 772 co stanowi 7,35 proc. osób, które pracowały na podstawie umowy o dzieło.
  • Najwięcej umów o dzieło zawartych zostało w sektorze edukacji (11,5 proc.).
  • 71,12 proc. to umowy krótkie zawierane na 1-9 dni. Umowy opiewające na 30 i więcej dni to 14,9 proc.
  • 172, 6 tys. umów zawartych zostało z mężczyznami, 152,9 tys. z kobietami.
  • Statystycznie umowy o dzieło podpisują głównie osoby w wieku 25-29 lat.
  • 85 proc. wszystkich umów jest zgłaszanych do ZUS drogą elektroniczną przez PUE ZUS, zaledwie 2 proc. osobiście – na sali obsługi klienta.
  • 96 proc. umów jest zgłaszanych przez firmy, tylko 2 proc. umów zostało zgłoszonych przez osoby fizyczne.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

29.03.2022


Tagi: umowy o dzieło, ozusowanie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...