QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Boksyty z Australii nie dla Rosji

wykres


Większość surowców odreagowała już początkową panikę związaną z bezprawną rosyjską agresją na Ukrainie. Pierwotne obawy o rozwój sytuacji wyśrubowały na LME ceny kluczowych metali jak nikiel, aluminium, cyna czy miedź. Jednak od około 2 tygodni mamy do czynienia z lekkim odreagowaniem i uspokojeniem na wielu rynkach.


wykres


Już w dniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę cena aluminium przekroczyła historyczne maksimum z 2008 r. wynoszące 3380 $ / MT. Kolejne dni przynosiły sukcesywne wzrosty cen, których kulminacja nastąpiła 7 marca, gdy w trakcie sesji cena przekroczyła 4000 $ / MT. Poziom ten jednak był osiągnięty tylko przez chwilę, bowiem tamta sesja zakończyła się spadkiem do 3780 $ / MT, rozpoczynając korektę w okolice 3250-3500 $ / MT.


Rynkiem aluminium wstrząsnęła jednak poniedziałkowa zapowiedź australijskiego rządu. Jedną z najnowszych sankcji wobec reżimu Putina zostało embargo na słynne boksyty (bogate w wodorotlenki glinu skały osadowe) z antypodów. Australijski eksport odpowiada za około 20% rosyjskiego aluminium, więc zawieszenie handlu z pewnością wpłynie na dostępność aluminium na światowych rynkach. Doprowadziło to do znacznych zwyżek w obecnym tygodniu. Na Londyńskiej Giełdzie Metali w poniedziałek na otwarciu płacono 3416 $ / MT, a dziś około 16 cena zbliża się już do 3620 $ / MT.


wykres


Po wielu dniach przestoju handel kontraktami na nikiel wrócił do prawie normalnego trybu sesyjnego (limit wahań) po turbulencjach związanych z paniką po rosyjskiej agresji i short squeezem. Od 16 do 21 marca wahania podczas sesji były ograniczone do maksymalnie 12% i w kilka dni handlowych cena spadła poniżej 30000 $ / MT z poziomu 48000 $ / MT, notowanego na zamknięciu 7 marca. Wtorek i środa przyniosły jednak zwyżkę cen i na LME trzeba płacić już 32380 $ / MT (maksymalny limit dziennej zmiany).


wykres


Wzrost cen cyny na LME został zatrzymany po przełamaniu 7 marca kolejnej psychologicznej bariery 50000 $ / MT. Rekord wszech czasów wraz z nadziejami na pokój na Ukrainie przyniosły jednak spadek podczas tej sesji aż poniżej 40000 $ / MT. Od 15 marca cyna porusza się w przedziale 41000-44000 i dopiero większa zmiana sentymentu może pomóc ponownie osiągnąć rekordowe poziomy.


Autor: Jakub Kalemba, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

23.03.2022


Tagi: metale, notowania