Rozwój sieci 5G. Jak zmieni nasze życie?

Początkowo wprowadzenie sieci 5G nie poszło najlepiej. Sieć 5G nie była najlepiej opisywana w prasie. Dzielono się obawami o bezpieczeństwo narodowe związane z jej wprowadzeniem w Wielkiej Brytanii, linie lotnicze ostrzegały, że jej sygnały mogą zakłócać systemy nawigacji samolotów, a (bezpodstawne) internetowe teorie spiskowe oskarżały ją o spowodowanie Covid-19.
Mimo wszystko wdrożenie sieci 5G jest już w toku i obejmuje budowę „nadajników sieci komórkowych” na całym świecie za pomocą anten i innego sprzętu telekomunikacyjnego.
Czym zatem jest 5G?
W skrócie, 5G jest najszybszą w historii wersją technologii bezprzewodowej, ma też większą pojemność niż 3G czy 4G, co oznacza, że więcej urządzeń może się do niej podłączyć i wykonywać bardziej skomplikowane zadania szybciej, bez przeciążania sieci.
Nie dotyczy to tylko szybszego ładowania rzeczy w telefonie, ale również możliwości podłączenia coraz większej liczby urządzeń do rodzaju sieci, z której już tak czy tak korzystamy w naszych telefonach. Dotyczy to również laptopów, czy pojazdów bez kierowcy (od samochodów osobowych, przez ciężarówki, po traktory), dronów, sygnalizacji świetlnej i innych narzędzi „inteligentnego miasta”, urządzeń rolniczych, interaktywnych narzędzi publicznych z wykorzystaniem zestawów słuchawkowych VR… lista jest długa.
- Jednym z głównych obszarów oddziaływania sieci będą usługi finansowe - mówi Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.com
- Jesteśmy już świadkami szybkiego rozwoju bankowości mobilnej, której klienci domagają się szybszych, bardziej dostępnych i szeroko zakrojonych usług bankowych na wyciągnięcie ręki, a także rozwoju płatności mobilnych, które odgrywają kluczową rolę w krajach na całym świecie. 5G pozwoli na superszybkie i jeszcze bardziej zaawansowane interakcje z bankiem za pośrednictwem telefonu. Banki i bankomaty będą miały potencjał do podłączenia się do sieci 5G, umożliwiając bardziej wyrafinowane usługi sieciowe. Można to zilustrować hipotetycznym przykładem korzystania z bankomatu w Japonii. Mógłby on wykorzystywać technologię rozpoznawania twarzy, aby bezpiecznie uzyskać dostęp do Twojego konta bankowego, rozpoznać, że potrzebujesz obsługi w języku angielskim, połączyć Cię z wirtualnym asystentem i wykonać znacznie więcej usług bankowych niż jest to obecnie możliwe. Tego rodzaju spersonalizowane doświadczenia będą się również rozwijać w takich miejscach, jak lotniska, z których niektóre już teraz wyposażone są w ekrany zmieniające się w zależności od tego, kto na nie patrzy, aby wyświetlać dostosowane do potrzeb szczegóły dotyczące bramek. Spójrzmy też na usługi, które zostały wprowadzone na rynek, takie jak sklepy bez kas firmy Amazon – to jest właśnie ten rodzaj usług konsumenckich, które umożliwi sieć 5G - mówi Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.com
Rozwój 5G
Zespół MoneyTransfers.com przyjrzał się temu, jak w najbliższych latach będzie się rozwijać wykorzystanie urządzeń 5G. Do końca dekady wielkość rynku urządzeń związanych z 5G wzrośnie o 222% do 663,93 miliarda dolarów, a liczba telefonów komórkowych podłączonych do 5G wzrośnie do 2027 roku o 264%, do 4,389 miliarda dolarów.
Regionem o największym udziale telefonów 5G będzie Azja i Pacyfik (53%), a następnie Ameryka Północna (51%) – znacznie wyprzedzając 20% w skali globalnej. Regiony takie jak Ameryka Południowa, Afryka Subsaharyjska i Rosja z krajami WNP pozostaną daleko w tyle.

Źródło: MoneyTransfers.com
22.03.2022
Tagi: sieć 5G