QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Przebudzenie Jastrzębi w Stanach

wykres


W ciągu ostatniego tygodnia mogliśmy zaobserwować spadek cen złota - z 2000 do 1915 dolarów za uncję. Ma to związek w dużym stopniu z przywyknięciem inwestorów do wojny na wschodzie, a także z dzisiejszym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, na którym praktycznie pewne jest podwyższenie stóp procentowych. Wzrost wyniesie prawdopodobnie 0.25 p.p., choć nie można całkowicie wykluczyć podwyżki o 0.50 p.p. Należy wspomnieć także o trwających rozmowach pokojowych pomiędzy Rosją i Ukrainą, z którymi wiązane są nadzieje na przynajmniej częściowe załagodzenia sytuacji.


wykres


Potencjalna podwyżka oprocentowania sprzyja obligacjom, które uznawane są za aktywo bezpieczne – a więc także za alternatywę dla złota. Z tego też powodu rosła rentowność 10-letnich obligacji USA (wzrost z 1.948% do 2.149% w ciągu tygodnia). Na pierwszy rzut oka można wnioskować, że ze względu na zapowiadane kolejne jastrzębie kroki FEDu obligacje umocnią swoją pozycję względem metali szlachetnych. Nie jest to jednak tak pewne..


wykres


Podjęcie decyzji w sprawie kolejnych podwyżek oprocentowania będzie jeszcze trudniejsze, niż było to przed inwazją Rosji na Ukrainie. Wszakże pomoc dla samej Ukrainy, jak i krajów ją wspierających to koszty, które odcisną swoje piętno na gospodarce USA. Z pewnością także historycznej wielkości sankcje zrewidują oczekiwania finansowe wielu przedsiębiorstw. Będzie to dodatkowy ciężar, który stanie się jeszcze cięższy do udźwignięcia po podwyżkach stóp procentowych.


Warto wspomnieć także o amerykańskim rynku akcji, który znajduje się w odwrocie. Zwiększenie kosztu pieniądza nie będzie sprzyjało inwestycjom giełdowym, a wręcz przeciwnie – będzie skłaniać do przeniesienia swojego kapitału m.in. do wspominanych obligacji czy złota. Zbyt gwałtowny ruch ze strony FEDu mógłby doprowadzić do jeszcze gwałtowniejszych spadków na giełdzie. Rezerwa Federalna znajduje się zatem w naprawdę ciężkiej sytuacji – z jednej strony duża inflacja, a z drugiej spadające wyceny spółek oraz ogromne zadłużenie. Można spodziewać się zatem, że FED dalej prowadzić będzie ostrożną retorykę, by zapewnić rynkom stabilność. Taki scenariusz sprzyja metalom szlachetnym, które zyskują nie tylko w czasach niepewności, ale także w przypadku skrajnie negatywnych realnych stóp procentowych.


Autor: Mateusz Szymański, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

16.03.2022


Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja