QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Ropa naftowa najtańsza od dwóch tygodni

foto

Notowania ropy naftowej kontynuują ruch spadkowy, rozpoczęty w poprzednim tygodniu. We wtorek rano cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkowała już do okolic 100 USD za baryłkę, natomiast notowania amerykańskiej ropy WTI spadły poniżej tej bariery. W obu przypadkach, są to najniższe ceny ropy naftowej od 1 marca, czyli od dwóch tygodni.


Na rynku ropy naftowej zniwelowana została już więc niemal cała zwyżka, którą obserwowaliśmy od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród inwestorów wyraźnie minął już pierwszy szok związany z wojną, jak również pojawiło się więcej optymizmu dotyczącego potencjalnie pozytywnych wyników negocjacji pomiędzy stronami ukraińską i rosyjską.


wykres


Rozmowy pomiędzy dyplomatami z obu krajów trwały w poniedziałek, jednak zakończyły się bez istotnych postępów. Zostały one wstrzymane do wtorku i mają być kontynuowane, co samo w sobie jest sygnałem, że pojawiają się jakieś konkretne obszary, w których jest możliwość porozumienia.


Jednocześnie, trwają rozmowy dyplomatów z wielu innych krajów świata na temat sytuacji w Ukrainie i możliwych dalszych sankcji narzucanych na Rosję. W przyszłym tygodniu ma odbyć się rozmowa liderów państw NATO w Europie.


wykres


W ostatnich dniach uwaga inwestorów na rynku ropy naftowej przerzuciła się także na Azję, a przede wszystkim na Chiny. Państwo Środka boryka się bowiem z najdotkliwszym uderzeniem pandemii od dwóch lat. We wtorek liczba nowych zakażeń podwoiła się w stosunku do sytuacji z dnia wcześniejszego, a najtrudniejsza sytuacja ma miejsce na północnym wschodzie kraju. Powrót obaw związanych z pandemią jest istotny także na rynku ropy naftowej, ponieważ budzi pytania o potencjalne nowe obostrzenia oraz, tym samym, o popyt na paliwa w bieżącym roku.


Warto również wspomnieć o tym, że ceny ropy naftowej pozostają pod znaczącym wpływem wyceny amerykańskiego dolara. Siła dolara wywiera presję na ceny ropy, a w tym tygodniu ten efekt może być wzmożony za sprawą jutrzejszego komunikatu z posiedzenia Fed, na którym zapadnie decyzja ws. stóp procentowych w USA.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

15.03.2022


Tagi: surowce, ropa, notowania