Reakcja indeksów na czwartkowe rozmowy pokojowe

Podczas środowej sesji giełdowej widoczny był optymizm wśród inwestorów. Pozytywne przesłanki dotyczące możliwości załagodzenia konfliktu między Rosją i Ukrainą oraz wyższy szczebel dyplomatów mających uczestniczyć w czwartkowych rozmowach pokojowych, zachęcił amerykanów z Wall Street do nabywania akcji. Przełożyło się to na zwyżki indeksów S&P 500 i NASDAQ 100 odpowiednio 2,57% i 3,59%.
Polski WIG20 i angielski FTSE 100 zachowywały się podobnie jak indeksy zza Atlantyku i zyskiwały 3,41% i 2,81%. Rynek niemiecki i francuski wyróżniały się na tle wcześniej wspomnianych gospodarek. W przypadku tych dwóch państw można mówić wręcz o euforycznych wzrostach. Indeksy DAX30 i CAC40 zwyżkowały odpowiednio 7,92% i 7,13%.

Czwartkowe rozmowy dyplomatów Ukrainy i Rosji nie przyniosły żadnych przełomowych deklaracji mogących zatrzymać eskalację konfliktu pomiędzy tymi dwoma krajami. Sesja na Wall Street po jednym dniu wzrostów powróciła do trendu spadkowego. Indeksy S&P 500 i NASDAQ 100 traciły odpowiednio 0,43% i 0,95%. Po zachowaniu WIG20 zniżkującego 0,15% można podejrzewać, że polscy inwestorzy zdyskontowali niepowodzenie rozmów pokojowych już wcześniej, ponieważ cena zamknięcia jest prawie równa cenie otwarcia. Środowy nadmierny optymizm wśród inwestorów z zachodniej europy przełożył się na widoczne spadki. Indeksy DAX30 i CAC40 traciły odpowiednio 2,93% i 2,83%.

Obecna inwazja na Ukrainie ma duże przełożenie na zachowanie indeksów. Zwiększone obroty i rozwojowa sytuacja na froncie może skutkować dużymi zmianami w dziennych wycenach indeksów. Niezależnie od długości trwania konfliktu, sankcje nałożone na Rosję będą skutkowały pogorszeniem koniunktury gospodarek starego kontynentu i amerykańskiej. Najdotkliwiej mogą odczuć to indeksy środkowo-europejskie. Ze względu na bliskość działań wojennych spółki tego regionu stają się potencjalnie ryzykowniejszą inwestycją. W najgorszej sytuacji znajduje się oczywiście rosyjska giełda, gdzie indeks RTS był ostatnio kwotowany 25 lutego.
Autor: Daniel Targosz, Trader w Superfund TFI
Źródło: Superfund TFI
11.03.2022
Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja