QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Giełdy w cieniu wojny

wykres


Rozwojowa sytuacja związana z inwazją Rosji na Ukrainę mocno podwyższyła wolumen obrotu i zmienność na rynkach finansowych. Środowa sesja giełdowa została zdominowana przez wzrosty, gdzie przodował polski WIG20 zyskując 3,91%. Pozostali europejscy inwestorzy byli bardziej konserwatywni, co przełożyło się na wzrosty niemieckiego indeksu DAX i brytyjskiego FTSE100 odpowiednio 1,61% i 0,69%. Amerykańska giełda, prawdopodobnie ze względu na odległość konfliktu cechuje się mniejszą zmiennością w ostatnich dniach niż rynki starego kontynentu, pomimo to indeks S&P500 zyskuje 1,81%.


wykres


Wtorkowa i środowa interwencja NBP na rynku walutowym nie przyniosła widocznych efektów. Podczas czwartkowej sesji kurs USD/PLN zwyżkuje 1,91% przekraczając poziom 4,35, osiągając tym samym 20-letnie maksimum. Kurs EUR/PLN zyskuje mniej, lecz 1,42% jest nadal znaczące. Warto wspomnieć, że wyprzedaż walut Europy Środkowo-Wschodzniej ma charakter koszykowy. Potwierdzają to słabnące notowania czeskiej korony i węgierskiego forinta. Patrząc na wykres EUR/USD można zauważyć trend umacniającego się dolara amerykańskiego, co jest typowe dla tej waluty w momentach światowych kryzysów i niepewności. Kurs EUR/USD traci podczas czwartkowej sesji 0,48%.


wykres


Podczas czwartkowej sesji dominowała czerwień. Na nastroje inwestorów zdecydowany wpływ miał wynik rozmów pokojowych. Na ten moment żądania Putina są nieakceptowane dla strony Ukraińskiej, jednakże zostaną utworzone korytarze humanitarne. Na europejskiej sesji można było zauważyć mocne spadki indeksów WIG20 i DAX, które traciły odpowiednio 1,68% i 2,16%. Inwestorzy z Wall Street zareagowali spokojniej, a indeks S&P500 zniżkował 0,53%.


wykres


Autor: Oliwier Kowalczyk, Superfund TFI S.A.


Źródło: Superfund TFI

04.03.2022


Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja