QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Zawirowania na indeksach giełdowych

wykres


Największe indeksy giełdowe na świecie od jakiegoś czasu znajdują się w trendach spadkowych w związku z napięciem na linii Rosja-Ukraina. Również wtorkowa sesja dla amerykańskich indeksów zakończyła się obniżeniem wartości notowań. Na europejskich rynkach nastroje we wtorek były mieszane.


Na ustach wszystkich aktualnym tematem jest eskalacja napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz zakres działań jakie kraje zachodnie podejmą w odpowiedzi na rosyjską agresję. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na konferencji prasowej we wtorek zapowiedział sankcje wobec Kremla, jego sektora finansowego i oligarchów rosyjskich. Środki represyjne podjęte przez USA i ich sprzymierzeńców są reakcją na uznanie niepodległości „republik” w Donbasie wraz z wysłaniem tam „rosyjskich sił pokojowych” przez Prezydenta Władimira Putina.


wykres


Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 482,57 punktów we wtorek, co jest już jego czwartą sesją spadkową. S&P 500 osłabił się o 1% i aktualnie jego notowania są blisko minimów z końca stycznia. Technologiczny NASDAQ-100 stracił 1,2%. Spadki mogły być również podyktowane tym, że w poniedziałek było święto na giełdach w Stanach Zjednoczonych i inwestorzy zareagowali z opóźnieniem na wiadomości z tego dnia powiązane z uznaniem niepodległości „republik” w Donbasie przez Rosjan.


wykres


Ponadto w zeszłym tygodniu indeksy pokazały negatywny sentyment. Przez ostatnie tygodnie spotykały się z dość niewielkim entuzjazmem wśród inwestorów z powodu kryzysu związanego z Rosją. Niepokój pojawia się także w związku z podwyższeniem stóp procentowych przez FED w najbliższym czasie. Wzrosty stóp mogą rozpocząć się podczas marcowego spotkania amerykańskiego banku centralnego, które jest planowane na 15-16 marca. Narzędzie CME Group FedWatch mówi o tym, że traderzy spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych.


Autor: Oliwier Kowalczyk, Superfund TFI S.A.


Źródło: Superfund TFI

23.02.2022


Tagi: rynki finansowe, notowania, inflacja