QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Cena złota i ropy w górę na skutek sytuacji na Ukrainie

foto

Od wczoraj na globalnych rynkach finansowych, i nie tylko, trudno znaleźć inwestora, który rozmawiałby o jakiejkolwiek innej kwestii niż sytuacja na Ukrainie. Oficjalne uznanie przez Rosję dwóch separatystycznych regionów we wschodniej części Ukrainy, ogłoszone wczoraj w orędziu przez Władimira Putina, oznacza duże prawdopodobieństwo wejścia na te tereny wojsk rosyjskich. Ten odważny krok ze strony Rosji z pewnością będzie budził reperkusje na Zachodzie, ale obecnie pojawiają się uzasadnione pytania, jak będą one poważne. Oczekiwane jest przede wszystkim narzucenie sankcji na Rosję przez kraje zachodnie, co już się dzieje. Ale podstawowym pytaniem jest to, czy dojdzie do eskalacji konfliktu na Ukrainie i ewentualnie w jak dużym zakresie.


Niepokojące informacje dotyczące Ukrainy odbiły się szerokim echem na rynkach finansowych, w tym także na rynkach surowców. Notowania złota poszybowały w górę, z powrotem przekraczając poziom 1900 USD za uncję i docierając dzisiaj do okolic maksimów z czerwca 2021 roku, kiedy to notowania złota sięgnęły okolic 1918 USD za uncję. Taka reakcja inwestorów nie dziwi, biorąc pod uwagę status złota jako bezpiecznej przystani na światowym rynku finansowym. Obecnie kruszec dla wielu inwestorów jest pożądanym składnikiem portfela inwestycyjnego.


wykres


Naturalnie, wzrosły także notowania ropy naftowej: ceny ropy Brent przekroczyły już poziom 97 USD za baryłkę i ponownie znalazły się na najwyższych poziomach od 2014 roku. Tym samym, notowania ropy naftowej zbliżyły się już do poziomów trzycyfrowych, ostatnio obserwowanych na tym rynku ponad siedem lat temu.


wykres


Biorąc pod uwagę zmienność notowań ropy naftowej, widoczną w ostatnich dniach, dotarcie notowań ropy naftowej do 100 USD za baryłkę jest realnym scenariuszem. Wiele jednak zależy od rozwoju sytuacji: narzucenie sankcji na Rosję w przypadku zaostrzenia się konfliktu na Ukrainie jest oczekiwane przez inwestorów, więc śledzony będzie przede wszystkim zakres tych sankcji.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.02.2022


Tagi: złoto, metale szlachetne, surowce, ropa, notowania