QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Boom na tańsze i większe mieszkania na przedmieściach

wykres


Kurcząca się podaż i bardzo wysokie ceny mieszkań w dużych miastach spowodowały znacznie większe niż dotychczas zainteresowanie deweloperów i kupujących inwestycjami na obrzeżach miast. Zmiana systemu pracy i nauki na zdalną czy hybrydową zaowocowała tym, że Polacy bardziej docenili uroki życia w otoczeniu zieleni i na większym metrażu. Dlatego coraz częściej decydują się na przeprowadzkę za rogatki miasta, gdzie za te same pieniądze mogą kupić 3-pokojowe mieszkanie z ogródkiem zamiast ciasnej kawalerki w ścisłym centrum. Co jeszcze wpływa na ten popyt?


To, że wielu z nas nie musi codziennie rano wstawać i jechać do biura, bo od dwóch lat, tym biurem są nasze domy i mieszkania, zupełnie zmieniło optykę patrzenia na miejsce zamieszkania. Kiedyś kupowaliśmy mieszkania blisko pracy, żeby nie tracić czasu na dojazdy i stanie w korkach. Również zmiana miejsca zamieszkania podyktowana była najczęściej sytuacją zawodową lub powiększeniem rodziny. Teraz to się zupełnie zmieniło.


- Większe zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym na przedmieściach to globalny trend. Niewątpliwie pandemia miała wpływ na popyt na nieruchomości w tych rejonach. Decydując się dziś na zakup mieszkania bardziej zwracamy uwagę na możliwość obcowania z naturą, większy metraż, w którym znajdzie się przestrzeń na miejsce do pracy, czy nawet nieduży gabinet. Ważniejszy jest dziś nawet niewielki ogródek czy słoneczny taras, niż położenie nieruchomości w prestiżowej dzielnicy - zauważa Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.


Drogie centrum vs. zielone peryferia


Znalezienie własnego „M” w przystępnej cenie w centrum miasta to dziś nie lada wyzwanie. Średnie ceny nowych mieszkań w dużych miastach przekraczają już dziś 10 tys. zł za mkw., a w Warszawie ta średnia zbliżyła się do 12 tys. zł za metr. Kupujących mimo wysokich cen wciąż nie brakuje, jednak nie każdego na to stać. To właśnie dla osób o mniej zasobnych portfelach deweloperzy tworzą osiedla na zielonych terenach podmiejskich.


- Polacy, jeśli już zaoszczędzą, wolą zainwestować w to tańsze mieszkanie na obrzeżach, niż wynajmować droższe w mieście. Poza niższym kosztem i większym metrażem peryferia miast mają także wiele innych zalet, jak chociażby czystsze powietrze, otwarte osiedla otoczone zielenią, z bogatą częścią rekreacyjną i wspólnotą sąsiedzką. W ostatnim czasie wzrósł także popyt na domy. Ich ceny na tle mieszkań wyglądają niezwykle atrakcyjnie, dlatego też deweloperzy zwiększają budowę domów jednorodzinnych w takich lokalizacjach - zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl


Przeprowadzka na przedmieścia, a demografia


Oprócz względów finansowych, wpływ na rosnący popyt na nieruchomości na obrzeżach miast, ma starzejące się społeczeństwo. Dzieci opuszczają rodzinne gniazda, a rodzice, którzy zostają sami w dużych mieszkaniach czy domach, często decydują się na przeprowadzkę za miasto. Najstarsi również wolą wieść spokojne życie, z dala od miejskiego zgiełku. W centach miast wynajmują lub kupują mieszkania zdecydowanie częściej młodzi ludzie, studenci czy obcokrajowcy.


- Demografia to jeden z czynników kształtujących rynek nieruchomości. Ludzie z tzw. powojennego wyżu demograficznego wchodzą w wiek senioralny. Większość z takich osób dysponuje własnymi, dużymi mieszkaniami rodzinnymi lub domami i myśląc o spokojnej jesieni życia, decydują się na ich sprzedaż i przeprowadzkę na przedmieścia otoczone zielenią, lasami, a niekiedy jeziorami - podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.


Źródło: redNet 24

20.02.2022


Tagi: mieszkania, popyt, przedmieścia


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...