QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Tańszy gaz ziemny

wykres


Obecny tydzień kończy się spadkami notowań kontraktów terminowych na błękitne złoto w Europie. Niższe wyceny kontraktów terminowych są ściśle związane z transportami płynnego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych oraz lepszymi niż się spodziewano warunkami meteorologicznymi. Wszystkie sesje notowań gazu na niderlandzkim ENDEXie kończyły się w tym tygodniu na minusie. Czwartkowa sesja zamknęła się z ceną 74.353 EUR za MWh. Na giełdzie w Londynie wyceny oscylują w granicy 180 pensów za therm.


wykres


Ceny gazu w Europie wciąż przewyższają ich azjatyckie odpowiedniki. W związku z tym spora część statków obsługujących przewozy płynnego gazu ziemnego została przekierowana z Pacyfiku na Atlantyk. Według danych opublikowanych przez Bloomberga, ceny za wynajęcie jednego gazowca LNG na szlaku Stany Zjednoczone – Europa spadły z około 300000 USD (stan na grudzień 2021) za jeden dzień podróży do poziomu poniżej zera. Duża dostępność gazowców w okolicy amerykańskiego wybrzeża oraz malejący popyt na gaz w Europie sprawiają, że właścicielom statków bardziej opłaca się dopłacić do transportu, niż zawracać niezatrudniony statek do macierzystego portu.


wykres


Ogromne zainteresowanie amerykańskim płynnym gazem ziemnym w Europie odbiło się na jego cenach w ostatnich tygodniach. Notowania kontraktów terminowych na nowojorskiej giełdzie NYMEX 2 lutego zamknęły się na poziomie 5,50$ za MMBtu (milion metrycznych brytyjskich jednostek ciepła), co oznaczało wzrost o ponad 50% od początku roku. Jednak ostatnie sześć sesji stało pod znakiem mocnych spadków. Notowania gazu ziemnego straciły w tym okresie 28%.


Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie towarowej otworzyła się po 3,94 dolara dla marcowego kontraktu na LNG. Na ten moment gaz drożeje o 1%, z ceną oscylującą w okolicach 4$ za MMBtu.


Autor: Oliwier Kowalczyk, Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

11.02.2022


Tagi: gaz, notowania