QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

W 2021 roku padł rekord liczby transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych, inwestorzy kupowali na potęgę polskie magazyny

wykres


Po pandemicznym spowolnieniu rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce zaczyna wracać do poziomów sprzed Covid-19. W 2021 roku łączna wartość inwestycji wyniosła 5,71 mld euro, a złożyła się na nią rekordowa liczba 164 transakcji – wynika z danych CBRE. Ponad połowa całej kwoty dotyczyła rynku magazynowego, na drugim miejscu znalazły się biura, a na trzecim handel. Najwięcej inwestorów pochodziło z Europy, a wartość polskiego kapitału wyniosła 4%. Eksperci CBRE wskazują, że w 2022 roku wolumen inwestycji może osiągnąć nawet 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby wzrost o ponad 20% r/r i powrót do wyników notowanych przed pandemią.


- Pomimo obaw rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce nadrabia po zawirowaniach pandemii. Rok 2021 okazał się rekordowy pod względem liczby transakcji, których było 164, porównywalnie co w przedpandemicznym 2019. Również wartość inwestycji na rynku rośnie. Ich wolumen osiągnął 5,71 mld euro, czyli o 7% więcej w porównaniu do 2020 roku. Prognozy na najbliższe miesiące także są obiecujące. Szacujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2022 może wynieść ok. 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby powrót do historycznie wysokich wolumenów inwestycyjnych sprzed pandemii, które zostały odnotowane w latach 2018 i 2019 - mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.


W 2021 roku największy udział w całej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce miał sektor magazynowo-logistyczny. Transakcje z tego obszaru osiągnęły historycznie najwyższy poziom 2,94 mld euro i stanowiły 52% całkowitego wolumenu, o 3 pp. więcej niż w 2020 roku. Na drugim miejscu znalazły się nieruchomości biurowe, które odpowiadały za 29% całej kwoty i 1,7 mld euro. Trzecie miejsce przypadło obiektom handlowym, w które zainwestowano 898 mln euro, a więc 16% całego wolumenu i 3 pp. więcej niż rok wcześniej.


Rekordowo dużo transakcji


Największą transakcją w 2021 roku był zakup nieruchomości logistycznych Exeter przez azjatyckiego inwestora GIC o wartości 260 mln euro. Transakcja była częścią większego portfela, w którego skład wchodziły magazyny z Europy Zachodniej i Centralnej. W sektorze biurowym jednym z największych wydarzeń była sprzedaż 9 istniejących i 2 budowanych obiektów krakowskiej grupy BUMA wartych 200 mln euro do funduszy Partners Capital. Jeśli chodzi o największe transakcje pojedynczymi biurowcami to w Warszawie została sfinalizowana sprzedaż budynku Metropolitan, a w miastach regionalnych biurowca Neon w Gdańsku. Wśród obiektów handlowych najwyższą wartość osiągnęła transakcja zakupu centrum handlowego M1 Marki przez południowoafrykański fundusz Redefine.


Kapitał z Europy


Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym w 2021 pozostała Europa, która stanowiła 47% całkowitego wolumenu (ponad 2,6 mld euro). Udział polskich inwestorów to jedynie 235,5 mln euro (4%) w całej puli kapitału. Na drugim miejscu z 23% znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej (1,3 mld euro), 11% z Azji (640 mln euro), a 4% z Afryki (229 mln euro).


Źródło: CBRE

08.02.2022


Tagi: nieruchomości komercyjne, transakcje


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...