QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Iran znów w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

foto

Notowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu wybiły się ponad poziom 90 USD za baryłkę. Bariera ta została przebita zarówno dla notowań europejskiej ropy Brent, jak i wycenianej trochę niżej amerykańskiej ropy WTI. To oznacza, że strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje wyjątkowo silna, a ceny surowca utrzymują się nadal na najwyższych poziomach od jesieni 2014 roku, a więc od ponad 7 lat.


Zwyżkom cen ropy naftowej w ostatnich dniach sprzyjały przede wszystkim utrzymujące się obawy o podaż tego surowca ze względu na trwające napięcia geopolityczne wokół Rosji i Ukrainy. Nie bez znaczenia był także fakt, że OPEC+ utrzymał swoją dotychczasową politykę stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej. W ubiegłym tygodniu kartel podjął decyzję o podwyższeniu limitów wydobycia ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego o 400 tysięcy baryłek dziennie także w marcu. A więc mimo coraz wyższych cen ropy, kartel nie zdecydował się na szybszy wzrost produkcji.


wykres


Z kolei w bieżącym tygodniu na pierwszy plan na rynku ropy naftowej na nowo wybija się Iran, czyli kraj, który w kontekście produkcji tego surowca w ostatnich latach był niemal zapomniany. A wszystko to ze względu na sankcje nałożone na ten kraj, które obejmowały przede wszystkim jego sektor naftowy.


O ile Donald Trump był zdecydowanym przeciwnikiem jakiegokolwiek dialogu z Iranem, to Joe Biden ma zupełnie inne podejście. Już kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o gotowości USA do podjęcia negocjacji na temat potencjalnego powrotu do paktu nuklearnego z 2015 r. Otwartość do rozmów potwierdził także Iran.


Przedstawiciele obu państw w tym tygodniu siadają do stołu podczas negocjacji w Wiedniu. To już kolejne podejście do rozmów: we wtorek rozpoczynają się one na nowo po 10-dniowej przerwie. Tym, co obecnie przyciąga uwagę, są jednak zapewnienia, że w końcu pojawiły się postępy w rozmowach, a co za tym idzie, jest szansa na wypracowanie porozumienia w nieodległej przyszłości.


Jeśli powróciłby na rynek pakt USA-Iran, to oznaczałby on przede wszystkim powrót większych ilości irańskiej ropy naftowej na globalny rynek. I właśnie z tej przyczyny informacje o wznowieniu rozmów przyczyniły się do delikatnej obniżki cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.02.2022


Tagi: surowce, ropa, notowania