QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce 2021

wykres


Rekordowa płynność rynku – polski rynek przyciąga inwestorów. Spodziewany powrót do gry nieruchomości biurowych typu „core”. Galerie handlowe znów cieszą się powodzeniem, ale tylko niektóre z nich. Parki handlowe niezmiennie na topie – ciągły wzrost liczby transakcji już trzeci rok z rzędu. Znaczący wzrost udziału sektora magazynowego w całkowitym wolumenie. Ciągle niski wolumen transakcji sektora mieszkaniowego mimo rosnącego popytu.


Polski rynek inwestycyjny szybko dostosował się do zmian spowodowanych przez pandemię. Sektor magazynowy osiągnął rekordowy udział w całkowitym wolumenie - 53%. Ten wynik imponuje tym bardziej, jeśli porównamy go do udziału tego sektora sprzed 2020 roku, która na przestrzeni kilku lat wynosiła średnio 17%. Na rynku handlowym nadal dominują transakcje parkami handlowymi, które na przestrzeni ostatnich trzech lat cieszą się wzrastającą popularnością wśród inwestorów. Jednakże w roku 2021 zostało zrealizowanych również dwanaście transakcji dużymi centrami handlowymi, co jest dużą zmianą w stosunku do 2020 roku, kiedy sprzedano tylko dwa obiekty tego typu. Mniejszy wolumen inwestycji zrealizowany w 2021 roku jest częściowo spowodowany brakiem transakcji portfelami dużych nieruchomości handlowych oraz dużych biurowców. Obserwujemy natomiast coraz więcej transakcji portfelami nieruchomości magazynowych, które z natury charakteryzuje mniejsza wartość aktywów. Avison Young oczekuje, że 2022 rok przyniesie wielki powrót sektora biurowego, głównie aktywów typu „core” i „core +” , zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych.

  • 5,9 miliarda euro = całkowity wolumen inwestycyjny w 2021
  • 166 transakcji (rekordowa liczba transakcji)
  • 80 aktywnych inwestorów

Rynek magazynowy pobija wszystkie rekordy


Boom sektora magazynowego, kontynuowany również w 2021 roku, przyniósł całkowity wolumen transakcji na rekordowym poziomie prawie 3 miliardów euro. W porównaniu do roku 2020, rok 2021 charakteryzował się zwiększoną płynnością - podczas gdy wolumen transakcji wzrósł o 13%, łączna liczba transakcji zwiększyła się aż o 42%. - Kolejnym widocznym trendem, który nie znajduje jednak odzwierciedlenia w wolumenie, jest znaczący wzrost liczby inwestorów poszukujących współpracy na zasadach JV. – komentuje Michał Ćwikliński, Managing Director – Poland w Avison Young. - Wynikać to może z tego, że inwestorzy mają problem z nabywaniem istniejących projektów ze względu na bardzo duży popyt a także szukają wyższych zysków.” Transakcje portfelowe odpowiadały w 2021 roku za 63% całego wolumenu sektora. Do największych transakcji należały sprzedaż portfela EQT Exeter do GIC, zakup Nexus Portfolio przez CBRE IM oraz przejęcie Elite Partners Capital Portfolio przez Blackstone. Najsilniej swoją obecność w 2021 roku na rynku magazynowym zaznaczyli inwestorzy z Azji (prawie 28% wolumenu) oraz z USA (odpowiedzialni za prawie 25% wolumenu).

  • 3 miliardy euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze magazynowym w 2021 (rekordowy wynik sektora)
  • 53% = udział transakcji inwestorów z Azji i USA w całkowitym wolumenie sektora w 2021
  • 63% = udział transakcji portfelowych w całkowitym wolumenie sektora w 2021

Rynek biurowy – spodziewany wielki powrót nieruchomości typu „core”


Przez ostatnich kilka lat udział procentowy nieruchomości biurowych w wolumenie całego rynku malał. Jednak Avison Young oczekuje, że w kolejnych kwartałach 2022 roku to się zmieni. W 2021 roku liczba transakcji typu „value-add” przewyższyła liczbę transakcji typu „core”. Natomiast na rok 2022 są zaplanowane finalizacje wielu transakcji biurowych oraz pojawienie się na rynku nowych projektów, zwłaszcza kilku wieżowców, w atrakcyjnych lokalizacjach. - Obserwujemy również, że na przestrzeni lat udział transakcji z miast regionalnych malał, a obecnie jest na najniższym poziomie od pięciu lat. – zauważa Michał Ćwikliński, Avison Young - Jednakże to się może zmienić, gdy zostaną sfinalizowane transakcje nieruchomościami biurowymi znajdującymi się w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Katowicach.” W 2021 roku do największych transakcji należały: przejęcie od Echo Investment dwóch części Browarów Warszawskich, budynków G i H, zakupionych przez Deka Immobilien oraz Villa Offices przez KGAL. Jednak 30% transakcji sektora w Warszawie zostało zrealizowanych na Mokotowie (343 milionów euro). Jak zauważają eksperci Avison Young, jest to drugi najlepszy wynik tej dzielnicy w historii, zaraz po ubiegłorocznym znakomitym wyniku 383 milionów euro. Wśród zrealizowanych transakcji jest sprzedaż Empark przez Immofinanz do Echo Investment w celu przebudowy na obiekty mieszkalne.

  • 1,7 miliarda euro = całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze biurowym w 2021
  • 28% = udział transakcji na Mokotowie w całkowitym biurowym wolumenie inwestycyjnym Warszawy w 2021

Rynek handlowy – centra handlowe powracają do gry


2021 przyniósł kolejne obniżenie wolumenu transakcji na rynku nieruchomości handlowych, jednakże Avison Young zwraca uwagę, że struktura transakcji uległa wyraźnej zmianie. Po tym jak w 2020 transakcje dużymi centrami handlowymi prawie zanikły, w 2021 odnotowaliśmy 12 transakcji dużymi obiektami handlowymi, znajdującymi się w bardzo dobrych lokalizacjach, w największych miastach. Wszystkie one zostały sprzedane w atrakcyjnych cenach z możliwością zwiększenia wartości lub przebudowy. Z drugiej strony, ilość zakupionych parków handlowych potwierdziła po raz kolejny zapotrzebowanie na aktywa tego typu, nawet znajdujące się w mniejszych miejscowościach. - Ze względu na brak większych parków handlowych w głównych miastach, inwestorzy zwrócili się ku mniejszym projektom w mniejszych miejscowościach, co zaowocowało mniejszym wolumenem wygenerowanym przez sektor oraz wysoką płynnością – wyjaśnia Michał Ćwikliński, Avison Young.

  • 41% = udział liczby transakcji obiektami typu „convenience” w całkowitej liczbie transakcji sektora w 2021

Więcej informacji w raporcie:

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce 2021


Źródło: Avison Young

31.01.2022


Tagi: rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych, raport


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...