QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Rynek złota rośnie. Podsumowanie 2021 i prognozy na 2022 rok

giełda

W 2021 roku popyt na złoto w ujęciu globalnym przekroczył 4 tysiące ton. Zgodnie z prognozami ekspertów, w 2022 roku zainteresowanie królewskim kruszcem powinno utrzymać się na porównywalnym poziomie, a zdaniem analityków Goldman Sachs cena za uncję żółtego metalu w najbliższych miesiącach wzrośnie do 2 150 dolarów.


W ubiegłym tygodniu Światowa Rada Złota podsumowała 2021 rok. Wedle wyliczeń WGC, całkowity popyt na złoto w zeszłym roku wyniósł 4021 ton, co oznacza wzrost względem roku poprzedniego (3 759,6 ton), jednak w dalszym ciągu spadek względem roku 2019 (4 386,4 ton).


Popyt w dalszym ciągu odbudowuje się po roku 2020 i ograniczeniach, jakie wywołała pandemia COVID-19, które największe piętno odcisnęły na towarach fizycznych: biżuterii, elektronice i złocie fizycznym.


Wzrasta zainteresowanie złotem fizycznym


W 2021 roku popyt praktycznie we wszystkich kategoriach wzrastał. Wyjątkiem były złote ETF-y, które zanotowały ujemne napływy netto (-173,3 tony). Znacząco wzrosła konsumpcja biżuterii – z 1 401,1 do 2 123,6 ton.


Wzrósł także popyt na złoto fizyczne w postaci sztabek i monet – o 31 proc., z 899,6 do 1180,4 ton, najwięcej w Indiach (z 130,4 do 186,5 ton) oraz Chinach (z 198,8 do 285 ton).


82-procentowy wzrost odnotowały też zakupy banków centralnych – w 2021 roku zwiększyły one swoje zasoby o 463,1 ton względem 255 ton w 2020 roku. Jednocześnie podaż złota spadła o 1 proc., z 4 721,1 do 4 666,1 ton.


W swoich wnioskach Światowa Rada Złota powołuje się na wysoką inflację oraz ryzyko związane z pandemią COVID. Analitycy dostrzegają także jednak ryzyko związane z podnoszeniem stóp procentowych.


W teorii cykl podwyżek powinien pomóc w walce z inflacją. W praktyce giełdy (zwłaszcza Wall Street), dzięki realnie zerowym lub ujemnym stopom procentowym i dodrukowi, mogły całkowicie ignorować sytuację w gospodarce. Zacieśnianie polityki monetarnej może to zmienić, a wówczas parkiet (Wall Street) może skonfrontować się z ulicą (main street).


Prognozy dla królewskiego kruszcu na 2022 rok


Perspektywy dla złota na 2022 rok zakładają, że popyt będzie utrzymywał się na podobnym poziomie, jak w 2021 roku. W kategoriach napędzanych przez konsumpcję (biżuteria, elektronika) popyt będzie się odbudowywał po pandemii, choć utrzymywać się będzie zagrożenie związane z COVID.


Popyt na złote sztabki i monety może trochę wyhamować z uwagi na pewne nasycenie ze strony inwestorów. Choć ryzyka związane z inflacją, potencjalnym krachem na rynkach akcji czy sytuacją geopolityczną, mogą to bardzo łatwo zmienić.


Zdaniem Światowej Rady Złota popyt ze strony banków centralnych może być w 2022 roku mniejszy, również z uwagi na duże zakupy w ubiegłym roku.


Swoje prognozy dla złota podnieśli za to analitycy Goldman Sachs. Ich zdaniem cena złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinna osiągnąć poziom 2 150 USD. Wynika to zarówno z faktu dużej presji inflacyjnej, jak i historycznego zachowania złota w okresie podwyżek stóp procentowych i spowalniającej gospodarki.


Rynek złota w Polsce rośnie


Jeśli chodzi o krajowy rynek złota, z naszych szacunków wynika, że sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce w 2021 roku wyniosła 14,2 tony. Oznacza to wzrost o blisko 5 ton w porównaniu z rokiem 2020 (9,3 t) i o ponad 9 ton w porównaniu z rokiem 2019 (5 t).


Popyt na złoto jest napędzany przez inflację. A ryzyko załamania na giełdzie i na rynku nieruchomości powoduje, że inwestorzy myślą o dywersyfikacji i zabezpieczeniu. Sytuacja pandemiczna i geopolityczna to kolejne czynniki ryzyka.


Choć globalnie złoto może jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się w trendzie bocznym, jest wielce prawdopodobne, że w polskim złotym jego cena będzie wzrastała w 2022 roku, z uwagi na czynniki walutowe.


Autor: Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark


Źródło: Goldenmark

31.01.2022


Tagi: metale szlachetne, waluty, złoty, notowania


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - REALIZACJE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

NOWOCZESNA OBSŁUGA PODATKOWA

foto

Spółka świadczy usługi w pełnym zakresie doradztwa podatkowego oraz wsparcie w ramach postępowania...

BIK PARK WROCŁAW II

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

PLEBISCYT POLSKA ARCHITEKTURA XXL 2021

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

NOWI MENEDŻEROWIE I AWANSE

foto

Octavian Preda stanowisko V-ce CEO ALDI w Polsce objął 1 maja 2023. Preda będzie wspierał Prezesa Zarządu Wojciecha Łubieńskiego...