QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Zbudowano najwięcej mieszkań od 1979 roku

wykres


W 2021 roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. To najwyższy wynik od ponad 4 dekad. W latach 70-tych budowaliśmy co prawda więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 m kw. Dziś są to prawie 93 metry.


Prawie 235 tysięcy nowych domów i mieszkań o łącznej powierzchni 21,8 mln metrów kwadratowych. Takie są dokonania rodzimego sektora budownictwa w 2021 roku. Mamy więc do czynienia z największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania od 1979 roku i historycznym rekordem powierzchni nieruchomości, które powstały w ciągu roku.


wykres


Liczba pozwoleń wyraźnie wzrosła


Trzonem budownictwa w Polsce są firmy deweloperskie, które budują dwie na trzy nowe nieruchomości. Dlatego warto szczególnie wnikliwie obserwować ich dokonania. Jak się okazuje w całym ubiegłym roku firmy te dostały pozwolenia na wybudowanie prawie 213 tys. nowych lokali mieszkalnych. Wynik ten jest o 23,9% lepszy w porównaniu do roku 2020, w którym wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń.


Grudzień tylko pozornie gorszy


Warto też przyjrzeć się samym danym za grudzień 2021 roku. Na pierwszy rzut oka mogą one sugerować delikatne osłabienie koniunktury. Decyzje wydane w grudniu ubiegłego roku pozwalają przystąpić do budowy ponad 23,5 tys. mieszkań. Jest to wynik o 7,1% gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ten spadek może być jednak mylący dla oceny bieżącej koniunktury. W grudniu 2020 roku mieliśmy bowiem do czynienia z historycznym rekordem liczby wydanych pozwoleń. W oczywisty sposób porównując się do takiego wyniku możemy dziś obserwować trochę gorsze dane, ale jeśli spojrzymy na płynące z GUS informacje szerzej, to interpretacja może być zgoła odmienna. Przed 2020 rokiem w grudniu deweloperzy zwykli bowiem otrzymywać pozwolenia na budowę od 4 do 13 tysięcy mieszkań. Na tym tle bieżący wynik (23,5 tys.) jest więc bardzo dobry. Tu warto dodać uwagę, że dane na temat pozwoleń bywają zmienne, więc trzeba je rozpatrywać w dłuższym horyzoncie czasowym.


wykres


Kolejny rekord rozpoczętych budów


Trzeba ponadto mieć świadomość, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę przekuwane są w faktycznie budowane mieszkania. W efekcie najważniejsze dane do oceny bieżącej koniunktury mówią o tym ile mieszkań zaczęto budować. Na tę liczbę najszybciej wpływa bowiem bieżący popyt na mieszkania lub nawet oczekiwania deweloperów na temat popytu. W całym 2021 roku firmy deweloperskie ruszyły z budową 166 tysięcy lokali. To o prawie 30% więcej lokali niż w roku poprzednim. Wtedy firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły budowę 130 tys. nieruchomości.


Jeśli spojrzymy na sam grudzień, to wydźwięk danych GUS będzie podobny. Dokonania deweloperów znowu są rekordowe. Okazuje się bowiem, że ostatni miesiąc 2021 roku był najlepszym grudniem w historii deweloperów pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Ekipy weszły bowiem na place budów, na których powstać ma 12,6 tysięcy mieszkań. To o 6,6% więcej niż przed rokiem.


wykres


Autor: Bartosz Turek, Oskar Sękowski


Źródło: HRE Investments

21.01.2022


Tagi: budownictwo mieszkaniowe, mieszkania deweloperskie


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...