QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Bardzo mocny wzrost płac w grudniu

wykres


Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 0,5% r/r wobec 0,7% w poprzednim miesiącu, wyraźnie poniżej oczekiwań rynkowych zakładających wzrost o 0,7%. Grudzień przyniósł spadek zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 2,5 tys. Słaby odczyt należy zrzucić na karb rozpędzonej w grudniu IV fali pandemii koronawirusa i idącym za tym zaostrzeniu restrykcji pandemicznych czy bardzo wysokiej liczbie osób przebywających na kwarantannie.wykres


Z tych samych powodów początek 2022 r. na rynku pracy będzie trudny ze względu na jeszcze bardziej zaostrzającą się sytuację pandemiczną i prognozowane rekordowe liczby nowych zakażeń, co może wysłać ponad 1 mln Polaków na kwarantannę. Będzie to szczególnie dotkliwe w sektorach, w których przejście na pracę zdalną jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe, jak np. produkcja w przemyśle, handel detaliczny, budownictwo, czy część usług wymagających kontaktu z klientem. Mimo to popyt na pracę pozostaje silny o czym świadczy historycznie wysoka liczba publikowanych ofert pracy. Na szybko zacieśniającym się rynku pracy firmy będą coraz częściej zderzać się z barierą podażowo-demograficzną. Zaczynają się piętrzyć problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, co będzie podgrzewać jeszcze bardziej presję płacową.


W całym 2021 r. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,5% wobec spadku o 1,2% w roku 2020. Przyszły rok przyniesie dalszą odbudowę rynku pracy, jednakże ze względu na coraz bardziej „wydrenowaną” podaż pracy, tempo przyrostu zatrudnienia będzie się zmniejszać.


Z kolei znacznie więcej można powiedzieć o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw, które wzrosły w grudniu o 11,2% r/r bijąc na głowę oczekiwania analityków (9,0% r/r) wobec wzrostu o 9,8% r/r w listopadzie. Rynek oczekiwał spadku dynamiki rocznej ze względu na odnotowane przez GUS przesunięcia wypłat premii z końca roku na listopad. Mimo to płace wzrosły w tempie niewidzianym od 2008 r., a poziom płac mocno odskoczył od linii przedpandemicznego trendu. Presję płacową podbija kontynuacja ożywienia gospodarczego przy jednocześnie stopniowo wyczerpującym się rezerwuarze dostępnych pracowników. Rynek pracy jest naprawdę „rozgrzany”. Równocześnie, przy obecnie mocno podwyższonej inflacji, mocno rośnie ryzyko rozkręcenia się na dobre spirali płacowo-cenowej. Dynamika płac realnych pozostaje na poziomie ok. 2% r/r. Na dynamice płac mogła też zaważyć wcześniejsza wypłata premii dla pracowników, dla których efektywnie wzrosną podatki przez wprowadzony od nowego roku Polski Ład. To też będzie czynnik, który będzie zwiększał zmienność prognoz dynamiki płac w najbliższym czasie.


W całym 2021 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły średniorocznie o 8,6%. Spodziewamy się, że wysokie tempo utrzyma się w najbliższych miesiącach – wynik za cały 2022 rok może przekroczyć 10%. Skutkiem ubocznym szybkiego wzrostu wynagrodzeń będzie jednak dalszy wzrost cen. Badania ankietowe sugerują, że firmy są gotowe do podnoszenia wynagrodzeń, a rosnące koszty przerzucają na finalnych odbiorców.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao S.A.

21.01.2022


Tagi: gospodarka, pracownicy, płace, GUS


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

KINNARPS - MEBLE

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...