QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Słabe dane z amerykańskiego przemysłu zarazem straszą i nie straszą rynków

wykres


Słabe dane o koniunkturze w przemyśle w okręgu NY (indeks Empire State). Wsparło to wyprzedaż akcji na nowojorskiej giełdzie. Scenariusze rynkowe dla polityki pieniężnej na rynkach bazowych się nie zmieniły.


We wczorajszym raporcie napisaliśmy o sytuacji na rynku ropy, ale to nie jedyny interesujący trend na rynkach w ostatnich dniach. Powrót inwestorów ze Stanów Zjednoczonych po tamtejszym święcie wiązał się z kontynuacją wyprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie i wzrostów rynkowych stóp procentowych.


Również wczoraj opublikowano pierwszy odczyt koniunktury w amerykańskim przemyśle za styczeń, z okręgu nowojorskiego. A priori jego znaczenie miało dotyczyć dalszych wskazówek co do napięć w łańcuchach dostaw i ewentualnego wzrostu ich drożności. Takie sygnały istotnie tam znajdziemy: koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych wyhamowały, skróceniu uległ przeciętny tydzień pracy, spadły zaległości produkcyjne, a wskaźnik czasu dostaw obniżył się. Skala zmian była jednak niewielka i nie zwiastuje rewolucji. To, co faktycznie zaskoczyło, to „regularne” komponenty indeksu Empire State. Wskaźnik obniżył się do -1,7, a subindeksy nowych zamówień i produkcji znalazły się na minusie po raz pierwszy od, odpowiednio, czerwca i sierpnia 2020 r.


Za znamienną i ciekawą uznajemy w tym kontekście reakcję rynku na dane. Nie stały się one bowiem przesłanką do zmiany scenariuszy dotyczących dalszych ruchów Fed. Wręcz przeciwnie – tylu podwyżek stóp procentowych w horyzoncie roku (5) rynek jeszcze w tym cyklu nie wyceniał. W swoich dalszych krokach Fed będzie stąpał na cienkiej linii pomiędzy nierealizowaniem celu inflacyjnego (nieskuteczną walką z inflacją) i recesją. Nie jest jasne, czy tak precyzyjne operowanie instrumentami polityki pieniężnej jest możliwe. Fedowi udało się nie wywołać recesji po zakończeniu poprzedniego cyklu podwyżek, ale to generalnie rzadkość. Póki co rynek nie wycenia jeszcze błędu w polityce pieniężnej. Krzywa dochodowości, choć dość płaska, ma jeszcze spory dystans do pokonania, żeby być odwróconą. Jedna dana to oczywiście za mało, by rynek zmienił zdanie na temat polityki Fed (zresztą, nie za wiele z planowanego zacieśnienia udało się jak dotąd dowieźć). Będzie to jednak ważny aspekt polityki Fed.


wykres


wykres


Źródło: Bank Pekao S.A.

19.01.2022


Tagi: rynki finansowe, dane, gospodarka amerykańska, amerykański przemysł