QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

We Wrocławiu ruszają dwie nowe instytucje kultury

wykres


Wzmocnienie oferty kulturalnej miasta, wyższa specjalizacja działań i dwie nowe instytucje na mapie Wrocławia. Poznaliśmy szczegóły Wrocławskiego Instytutu Kultury i zmienionej formuły Strefy Kultury Wrocław, a także nazwiska kandydatek na ich dyrektorki. Obie instytucje rozpoczną swoją działalność już 1 lutego.


Strefa Kultury Wrocław w dotychczasowym kształcie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku, gdy Wrocław, jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury, zdecydował się na kontynuowanie działalności organizacji odpowiedzialnej za koordynację obchodów. Jako organizator kilkuset wydarzeń kulturalnych rocznie stała się jedną z największych samorządowych instytucji kultury w Polsce. Zarówno prowadzone przez SKW miejsca kultury, jak i organizowane przez nią festiwale oraz programy, na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijały się i rosły – tak, jeśli chodzi o skalę, jak i o liczbę osób w nich uczestniczących. W związku z tym w 2021 roku podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni dla indywidualnego rozwoju dwóch coraz wyraźniej rysujących się części działalności.


– Dwie specjalistyczne instytucje umożliwią dalszy postęp dwóch wyraźnych kompetencji dotychczasowej Strefy Kultury Wrocław – produkcyjnej, skupiającej się na organizacji wydarzeń o dużej skali oraz animacyjno-edukacyjnej, polegającej na pogłębionym badaniu, ale i wspieraniu rozwoju zróżnicowanych inicjatyw – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. – Powołując do życia Wrocławski Instytut Kultury oraz zmieniając formułę działalności Strefy Kultury Wrocław chcemy wzmocnić i rozwinąć instytucjonalne pole kultury we Wrocławiu, ulepszając w ten sposób ofertę dla mieszkańców naszego miasta – dodaje dyrektor.


Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław w nowej formule rozwijać będzie rozpoznawalne w całym kraju festiwalowe marki, jak Jazz nad Odrą i WROsound oraz działania impresaryjne skupione głównie wokół Impartu. Z kolei Wrocławski Instytut Kultury zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym.


Wrocławski Instytut Kultury


Nowa instytucja przejmuje część działalności Strefy Kultury Wrocław, dzięki której wrocławianie znajdą w jej ofercie m.in. kolejną edycję Europejskiej Nocy Literatury i Mikrogranty, ruszające z nowym naborem na lokalne inicjatywy w marcu. Osiedlowe działania kontynuowane będą również w oparciu o rozwinięcie formuły programu Sąsiadujemy. Lokalnie Instytut zaangażuje się też w projekty rozwijające kompetencje zarówno kadr kultury, jak i osób bez doświadczenia w realizacji wydarzeń. Lokalny charakter działalności podkreślany będzie także za sprawą kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, czyli bezpłatnego magazynu o wydarzeniach w mieście. Instytucja poprowadzi też programy warsztatowe i badawcze pozwalające poznać, analizować i wykorzystywać trendy w polskiej i światowej kulturze.


– Ze Strefy zabieramy ze sobą doświadczenia i pomysły, które w nadchodzących latach mamy zamiar rozwinąć i dzięki większej specjalizacji działalności ulepszyć – zapowiada Dominika Kawalerowicz, która od 1 lutego ma zostać dyrektorką Instytutu, kontynuując w ten sposób swoją pracę poświęconą działalności społeczno-edukacyjno-badawczej w Strefie Kultury Wrocław. – Wrocławski Instytut Kultury wypełni istotną lukę we wrocławskiej konstelacji, lokując się pomiędzy instytucjami artystycznymi, skupionymi na tworzeniu i animowaniu sztuki, a centrami kultury, zajmujących się edukacją artystyczną i kulturową – dodaje.


Instytut stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i funkcjonującej tam klubokawiarni Recepcja. Główną siedzibą zostanie zlokalizowana przy ul. Świdnickiej Barbara, gdzie wciąż prowadzony będzie rozbudowany program kulturalnych wydarzeń. Jednak działalność Wrocławskiego Instytutu Kultury wykroczy także poza granice miasta. W dalszym ciągu rozwijane będą propozycje rezydencji artystycznych i wsparcia mobilności twórców. Nowa instytucja to również kontynuacja współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, która jest ważnym dziedzictwem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


Strefa Kultury Wrocław na nowo


Od 1 lutego znaną już mieszkańcom miasta Strefę Kultury Wrocław czeka „nowe otwarcie”. – Instytucja w ten sposób niejako powraca do korzeni i od tego momentu skupiona będzie na rozwijaniu uznanych marek festiwalowych oraz produkcji zakrojonych na szeroką skalę wydarzeń – mówi Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia. – Wyspecjalizowana jednostka z pewnością pomoże podtrzymać, a co więcej, umożliwić rozwój ważnym dla Wrocławia inicjatywom, jak Jazz nad Odrą – prestiżowy i najstarszy tego typu festiwalu w Polsce, którego kolejna odsłona czeka nas jesienią – dodaje.


Z kolei latem muzyczne emocje zapewni zwrócony w kierunku fuzji hip-hopu, elektroniki i świeżych miejskich brzmień WROsound oraz Non Sola Scripta, czyli wakacyjna propozycja dla miłośników organowych brzmień. Jeszcze przed wakacjami wrocławianie będą mogli wziąć również udział w współorganizowanych przez SKW stadionowych koncertach zespołu Kings of Leon i Dawida Podsiadło. W festiwalowej ofercie Strefy Kultury Wrocław znalazło się także miejsce na teatr. Jesienią najmłodsi widzowie skorzystają z propozycji kolejnej edycji skierowanej do dzieci „Dziecinady”. Instytucja będzie też organizatorem jednego z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwalu Dialog-Wrocław.


Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie, w którym znajdzie się miejsce zarówno na występy gwiazd polskiej i światowej estrady, jak i prezentacje młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi. W najbliższym czasie najważniejszym wyzwaniem organizacyjnym jest inwestycja dotycząca systemu przeciwpożarowego w budynku przy ul. Mazowieckiej 17, jednak mimo trudności, program w najbliższym czasie prezentowany będzie dla nieco mniejszej widowni, m.in. w Impart Cafe. Latem powrócą również plenerowe propozycje przy podwórkowej scenie. Nową siedzibą zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46. Od 1 lutego stery w Strefie Kultury Wrocław przejmie nowa dyrektorka.


– Nowe otwarcie wymaga sprawnej i rzetelnej osoby na dyrektorskim stanowisku. Dlatego podjęliśmy decyzję, by zaproponować tę funkcję Pani Oldze Nowakowskiej, która przez lata była wicedyrektorką Strefy, a następnie dyrektorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jesteśmy przekonani, że jej dotychczasowe doświadczenie i świeże pomysły pozwolą poprowadzić instytucję w kierunku dalszego rozwoju i utrzymania jakościowej oferty kulturalnej – tłumaczy Jerzy Pietraszek.


Wrocławianie i wrocławianki z oferty obu nowych instytucji – Wrocławskiego Instytutu Kultury i Strefy Kultury Wrocław – skorzystają od 1 lutego.


Źródło: UM Wrocław

17.01.2022


Tagi: kultura, Strefa Kultury Wrocław, Wrocławski Instytut Kultury


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...