QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Czy ceny ropy będą sprzyjać polskiemu rządowi?W lutym w ocenie rządu ceny na stacjach paliw mają spaść o 70-80 gr dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej. Prognozy dotyczące światowych cen ropy naftowej ułatwią czy utrudnią realizację rządowych obietnic?


W ciągu miesiąca ropa brent podrożała na kontraktach terminowych o 11% i kosztuje blisko 85 USD za baryłkę. Nie zmaterializowały się obawy, że popyt będzie przyduszony z powodu nowego wariantu koronawirusa. Jednocześnie nawarstwiały się problemy ze zwiększaniem podaży przez kraje OPEC+. I tylko Arabia Saudyjska ma już większe moce produkcyjne niż w okresie sprzed pandemii.


- Oczekiwana światowa nadpodaż ropy w całym bieżącym roku może się nie zmaterializować i stąd mamy podwyższenie cen ropy naftowej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Ceny ropy powinny więc kontynuować wzrosty, a ropa brent jest już blisko maksymalnych poziomów z października i listopada, jest bardzo prawdopodobne, że jej cena wzrośnie w okolice 90 USD w ciągu trzech do sześciu miesięcy.


Jednak umocnienie złotego wobec dolara osłabiło efekty cenowe na polskich stacjach paliw.


Dla cen na stacjach paliw najistotniejsza jest decyzja rządu o obniżce VAT-u. Są szanse, że ceny Pb95 będą bardzo bliskie 5 zł/l.


- Jednak poziom 5 zł za litr może nie zostać przełamany, jeżeli ropa nadal będzie drożeć – dodaje ekspert XTB. – I taka właśnie cena to będzie krótkoterminowe dno cenowe.


To oznaczałoby, że bardziej prawdopodobny jest spadek cen o 70 gr niż o 80 gr, zwłaszcza, że stacje paliw niechętnie będą dzieliły się swoimi marżami z klientami.Źródło: Marketnews24.pl

14.01.2022


Tagi: ropa, notowania