QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Import i eksport pod wpływem rosnących cen

wykres


Bilans płatniczy za listopad pozytywnie zaskoczył. Deficyt bieżący wyniósł 1,112 mld EUR wobec 0,856 mld w październiku i był mniejszy od oczekiwań (kons.: -1,4 mld EUR). Ujemne saldo rachunku bieżącego utrzymuje się 7. miesiąc z rzędu, jednak wielkość deficytu spadła po dwóch ostatnich rewizjach (przy okazji publikacji danych kwartalnych za 3q21 i miesięcznych za listopad).


W ujęciu 12-miesięcznym odnotowaliśmy pierwszy od października 2019 deficyt równy 0,3% PKB, wobec nadwyżki 0,3% PKB po październiku. Po listopadzie utrzymała się nadwyżka towarowa (0,4% PKB), solidna nadwyżka w usługach (4,3% PKB), a także tradycyjny deficyt w dochodach pierwotnych ( 4,4% PKB).


W listopadzie wyższa od oczekiwań była też wartość wymiany towarowej. Eksport towarów wzrósł o 14% r/r, a import o 29% r/r. NBP zwrócił uwagę, że dynamika obrotów jest podbijana przez rosnące ceny transakcyjne, co widać w dużych wzrostach sprzedaży paliw oraz towarów zaopatrzeniowych. Hitem eksportowym w listopadzie były: koks, energia elektryczna i miedź rafinowana, a także komputery oraz akumulatory elektryczne. Na wynikach eksportu nadal ciążyła motoryzacja. W imporcie najsilniej rósł przywóz gwałtownie drożejących paliw (gaz ziemny, ropa naftowa oraz węgiel) – deficyt w handlu paliwami był w listopadzie najgłębszy w historii. Co ciekawe, silnie wzrósł też import samochodów osobowych. Taki obraz wymiany wpisuje się w obserwowaną od kilku miesięcy zmianę modelu utrzymywania zapasów, która skutkowała ich znaczącą akumulacją pod koniec 2021.


Obraz relacji z zagranicą, pomimo pojawienia się deficytu bieżącego, pozostaje w naszej ocenie pozytywny, chociaż niewątpliwie ostatnie miesiące pokazały jego znaczące pogorszenie (w 2020 nadwyżka bieżąca stanowiła 2,9% PKB). Łączne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego (który zawiera inwestycyjną część funduszy UE) było po listopadzie dodatnie (1,7% PKB), wskazując że polska gospodarka nie jest zależna od zagranicznych źródeł finasowania. Uwzględnienie dodatkowo napływu FDI (reinwestowane zyski inwestorów bezpośrednich są jednym z głównych źródeł deficytu w dochodach pierwotnych) daje nam solidną nadwyżkę 4,4% PKB.


Najbliższe miesiące przyniosą naszym zdaniem wzrost deficytu bieżącego, w okolice 0,7% PKB na przełomie 2021/2022, a deficyt będzie się utrzymywał w pierwszej połowie roku. Saldo będzie pogarszane przez czynniki cykliczne i nadzwyczajny wzrost zapasów. W drugiej połowie roku zakładamy jednak wyraźną poprawę, w miarę prawdopodobnego osłabienia ograniczeń podażowych, normalizacji cen surowców energetycznych oraz poprawy koniunktury w eksporcie.


Źródło: PKO Bank Polski

13.01.2022


Tagi: gospodarka, import, eksport


BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...

GDAŃSK - APARTAMENTY

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

giełda

Polska firma AXI IMMO Group od 11 lat dostarcza zintegrowane rozwiązania na rynku nieruchomości komercyjnych...

KINNARPS - MEBLE

foto

W marcu 2021 roku zostało oddane do użytku nowe biuro firmy Hochland Polska...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...