QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Polityka prywatności Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
konferencja
Szukaj 

Eksperci Gold Finance: Polski Ład obniży zdolność kredytową

wykres


Mniejsza dostępność kredytów hipotecznych przy równoczesnym pobudzaniu apetytu na mieszkania poprzez ustawę o gwarantowanym kredycie hipotecznym. Zdaniem ekspertów kredytowych Gold Finance te dwa zjawiska zdominują rok 2022.


Miniony 2021 rok, choć w cieniu pandemii, był rekordowy na rynku kredytów hipotecznych. Pomimo wzrostu cen mieszkań, domów czy działek boom trwał w najlepsze. Dostęp do taniego kredytu napędzał rynek. Widać to także w rekordowych wynikach Gold Finance – w całym 2021 roku wolumen sprzedanych kredytów wyniósł 4,2 mld zł i jest on o 81% wyższy r/r. Jaki będzie obecny rok? Na ten temat wypowiedzieli się eksperci Gold Finance.


Dostępność kredytów hipotecznych


W opinii ekspertów finansowych sieci Gold Finance dostępność kredytów hipotecznych w 2022 roku spadnie. Aż 71,8% uczestników ankiety uważa, że w bieżącym roku będzie trudniej pozyskać kredyt na mieszkanie. Jedynie 26,8% ekspertów zakłada, że nic nie zmieni się w tym zakresie.


W 2022 roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadnie z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na znaczny wzrost WIBOR, a tym samym wzrost oprocentowania i w konsekwencji wzrost rat kredytowych. Po drugie, znaczne zwiększenie oprocentowania i wzrost raty, spowoduje gorszą zdolność kredytową. Po trzecie wielu potencjalnych klientów prowadzących własną działalność będzie miało większe obciążenia fiskalne poprzez zwiększenie składki zdrowotnej i brak możliwości odliczania jej od podatku. – uważa Janusz Chabowski, ekspert finansowy.


Eksperci zwracają jednak uwagę, że ważna będzie polityka banków oraz czynnik psychologiczny i same nastroje na rynku. Jeżeli banki uwzględnią w swojej polityce cenowej podwyżki stóp procentowych i przedstawią oferty z niższą marżą wówczas klienci będą nadal chętnie kupować nieruchomości za kredyt. – twierdzi Marcin Kajzerek, ekspert finansowy.


Polski Ład a zdolność kredytowa


Na pytanie, czy zmiany wprowadzone w ramach programu Polski Ład wpłyną na zdolność kredytową aż 80% ekspertów odpowiedziało, że obniży on dostępność kredytu. Jedynie 12,7% z nich uważa, że nic się nie zmieni, a 7% stwierdziło, że zdolność wzrośnie. Zdaniem ekspertów mniejsza zdolność związana będzie z większym obciążenie dochodów klientów.


Duża grupa przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą planuje zmienić formę rozliczania się z fiskusem na ryczałt od przychodów – to z kolei spowoduje ograniczenie dostępności ofert oraz znaczne pogorszenie liczenia zdolności kredytowej takich klientów. Wiele osób nie jest świadoma, że przejście na ryczał spowoduje takie utrudnienia – zauważa Janusz Chabowski, ekspert finansowy.


Gwarantowany kredyt mieszkaniowy na plus


Ankietowani wypowiedzieli się także na temat gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, którego celem jest wsparcie rodzin posiadających zdolność kredytową, ale niemających wymaganego wkładu własnego, aby kupić swoje własne M.


Według ekspertów Gold Finance wejście w życie ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym spowoduje wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi – tak uważa 57,7% ankietowanych. Dodatkowo program ten może przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości – takiego zdania jest 38% ekspertów, a także wzrostu cen samych kredytów hipotecznych – 35,2% z nich widzi takie konsekwencje ustawy. Z jednej strony wzrost stóp procentowych, a z drugiej spadek realnych dochodów przedsiębiorców mogą spowodować ograniczenie dostępności kredytów. Dodatkowo wzrost stóp procentowych zmniejszy apetyt konsumentów na kredyty hipoteczne, ale ustawa o gwarantowanym kredycie hipotecznym zapewne będzie działała pobudzająco dla rynku kredytów hipotecznych. Na pewno czeka nas ciekawy rok. - reasumuje Anna Kotkowska, ekspert finansowy.


Źródło: Gold Finance

12.01.2022


Tagi: kredyty, raty, stopy procentowe, zdolność kredytowej, Polski Ład


BIURA DO WYNAJĘCIA WE WROCŁAWIU

giełda

Firma Polmer Sp. z o.o. oferuje pomieszczenia biurowe wraz z salą konferencyjną...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Mondi Polska to dynamiczna firma rekrutacyjna, która stawia na budowanie...

BIURA DO WYNAJĘCIA W CENTRUM WROCŁAWIA

giełda

West Forum przy ul. Strzegomskiej to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej...

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE - AGENCJA DORADCZA

giełda

Corees Polska o agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Wrocławski Park Biznesu przy ul. Bierutowskiej uzyskał unikalny kompleks technologiczny...

MAGAZYNY, BIURA, GRUNTY - FIRMA DORADCZA

foto

Zakończyło się głosowanie internautów czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

BIK PARK WROCŁAW I

foto

BIK rozpoczęło II etap budowy parku logistycznego BIK Park Wrocław. Inwestycja...

WROCŁAW - BIURA ELASTYCZNE

foto

Biura all inclusive CitySpace, które możesz wynająć od ręki...