QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Spadkowy tydzień na rynku złota

foto

Tydzień rozpoczął się na rynku złota od przewagi strony podażowej. Ceny kontraktów na ten kruszec spadły znów poniżej poziomu 1800 USD za uncję. W konsekwencji, pierwszy tydzień 2022 roku notowania złota najprawdopodobniej zakończą najgorszym wynikiem od listopada poprzedniego roku.


Za presję spadkową, która pojawiła się obecnie na rynku złota, odpowiada przede wszystkim siła amerykańskiego dolara. Jest ona powiązana z działaniami Rezerwy Federalnej, która prezentuje coraz bardziej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.


wykres


Niedawno Fed przyspieszył proces ograniczania planu skupu aktywów (czyli taperingu QE), co sprawia, że prawdopodobnie zostanie on całkowicie wygaszony już w marcu. Ale co więcej, najnowsze minutki z posiedzenia Fed sugerują, że wiosną może pojawić się naturalny dalszy ciąg zacieśniania polityki monetarnej w USA, czyli pierwsze podwyżki stóp procentowych w tym kraju. Dokument Fed pokazał, że przedstawiciele tej instytucji na ostatnim posiedzeniu dyskutowali na temat trzech podwyżek stóp procentowych w USA w 2022 roku. Tym samym, potwierdziły się dotychczasowe rynkowe spekulacje, że Fed zamierza coraz bardziej stanowczo walczyć z podwyższoną inflacją w Stanach Zjednoczonych.


Obecnie wielu inwestorów zakłada, że pierwsza podwyżka stóp może nastąpić już w marcu. Właśnie taki scenariusz jest wyceniany i na rynku amerykańskiego dolara, i na rynku złota. Jednak warto pamiętać, że ostateczne decyzje będą także wypadkową bieżących danych makro. W piątek w Stanach Zjednoczonych mają zostać opublikowane dane dotyczące rynku pracy za grudzień. Jeśli będą one dobre, to potwierdzą retorykę wyższych stóp procentowych w USA jeszcze wiosną tego roku.


Złoto zareagowało negatywnie na doniesienia o jastrzębim Fed, ale warto mieć na uwadze, że w ostatnich miesiącach ceny tego kruszcu poruszają się w miarę spokojnie w okolicach 1800 USD za uncję i nie schodzą istotnie poniżej tego poziomu. Może to sugerować, że jastrzębi Fed jest już na tym rynku uwzględniony w cenach i nie powinien już przekładać się na istotne zniżki w kolejnych miesiącach.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

07.01.2022


Tagi: złoto, notowania