QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT

Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
Ślęza MRN

Ważne dni na rynku ropy naftowej

foto

Początek roku jest okresem umiarkowanego optymizmu na rynku ropy naftowej, który jest echem dobrych nastrojów także na szerokich rynkach finansowych, w tym na rynkach akcji. Cena ropy naftowej Brent porusza się w okolicach 79 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI oscylują w granicach 76 USD za baryłkę.


Optymistyczna retoryka, obserwowana ostatnio na rynku ropy naftowej, jest związana z przekonaniem, że omikron będzie miał ograniczony i jedynie tymczasowy wpływ na globalne obostrzenia, a co za tym idzie, także na popyt na ropę naftową. Co prawda w wielu krajach pojawiły się restrykcje, jednak były one stosunkowo niewielkie w porównaniu do tych obserwowanych przy wcześniejszych wariantach (od których także omikron okazał się mniej groźny pod kątem śmiertelności).


wykres


Optymizm związany ze wzrostem globalnego popytu na ropę naftową podziela także OPEC+. Rozszerzony kartel spotyka się już we wtorek w kwestii podjęcia decyzji dotyczącej limitów produkcji ropy naftowej w lutym. Oczekiwania zakładają, że OPEC+ nie dokona żadnych zmian w dotychczasowych planach, czyli, podobnie jak w poprzednich miesiącach, podniesie limity produkcji ropy naftowej o 400 tysięcy baryłek dziennie.


Z kolei w poniedziałek miało miejsce spotkanie OPEC w kwestii wyboru kolejnego sekretarza generalnego tej instytucji. Dotychczasowym był Muhammad Barkindo z Nigerii, którego 1 sierpnia br. zastąpi, według postanowień, Haitham al-Ghais z Kuwejtu.


Także w poniedziałek spotkał się techniczny komitet OPEC+ (Joint Technical Committee), który stanowi ciało doradcze dla państw rozszerzonego kartelu oraz na ogół prowadzi rozmowy tuż przed oficjalnym spotkaniem OPEC+. Zgodnie ze stosowaną wcześniej retoryką, JTC wypowiedział się w optymistyczny sposób na temat perspektyw popytu na ropę, podkreślając, że omikron powinien mieć niewielki wpływ na ten rynek w średnim terminie, co wynika z faktu, że świat jest już znacznie lepiej przygotowany na koronawirusa niż wcześniej.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.01.2022


Tagi: ropa, notowania